fb

Polski Ład. Kto straci? Kto zyska? Sprawdzamy

Ustawa o zmianach podatkowych, która stanowi część założeń Polskiego Ładu”, została w połowie listopada 2021 roku podpisana przez Andrzeja Dudę, prezydenta RP. To oznacza spore zmiany wraz z nadejściem nowego roku. Kto na nich straci, a kto zyska?

Polski Ład. Kto straci? Kto zyska? Sprawdzamy
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 1 grudnia 2021

Ustawa podpisana przez Prezydenta RP

Polski Ład, z pewnymi wyjątkami, wchodzi w życie od 1 stycznia 2022 roku. Andrzej Duda, prezydent RP, w połowie listopada podpisał akt prawny o zmianach podatkowych, która przewidziana jest w programie społeczno-gospodarczym ogłoszonym przez Zjednoczoną Prawicę jeszcze w połowie maja 2021 roku. Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Samorządy a Polski Ład. Ile pieniędzy dla gmin i powiatów?Samorządy a Polski Ład. Ile pieniędzy dla gmin i powiatów?Mikołaj Frączak

Konkretniej, zmiany, które podpisał Andrzej Duda, oznaczają m.in., że wzrośnie kwota wolna od podatku w PIT do 30 tys. zł, a podatek na poziomie 32 proc. będzie trzeba zapłacić od dochodów powyżej 120 tys. zł. Zostaje także podniesiona składka zdrowotna, której nie będzie można odliczyć od podatku. Ma ona wynieść 9 proc. 

Rozszerzony katalog ulg podatkowych 

Ponadto, w życie wejdą także nowe rozszerzenia katalogu zwolnień od podatku od osób fizycznych. Ulgi obejmą m.in.: 

  • wszystkich tych, którzy wcześniej mieszkali zagranicą, a następnie przenieśli się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i tu zdecydowali się płacić podatki,
  • tych, którzy pod swoją opieką mieli co najmniej czworo dzieci. Chodzi tu zarówno o potomstwo biologiczne, nad którym sprawowało się piecze rodzicielską, jak i o sytuację, gdy pełniło się funkcję opiekuna prawnego lub rodziny zastępczej,
  • wszystkich tych, którzy otrzymali przychody po ukończeniu 60 roku życia (kobiety) lub 65. (mężczyźni) i nie korzystali z możliwości przejścia na emeryturę lub rentę.

Polski Ład – „przyjemny i sprawiedliwy system podatkowy”

Według Kancelarii Prezydenta RP, podpisane przez Dudę ustawy to szansa na "stworzenie przyjaznego i sprawiedliwego systemu podatkowego, który pozwoli Polsce na zajęcie dominującej pozycji w wyścigu o inwestycje, będącego efektem procesu zmiany globalnych łańcuchów dostaw".

Jesteśmy świadkami Jesteśmy świadkami 'cudu polskiej gospodarki'Monika Świetlińska

Kancelaria Prezydenta RP wskazuje także,  że po okresie pandemii koniecznie trzeba było znaleźć nowe rozwiązania, które wesprą wzrost i stabilizację wpływów do budżetu państwa. 

- W tym celu proponuje się projekt tzw. Podatkowego Restartu Gospodarki, którego ważną częścią ma być przeprowadzenie szerokiego programu repatriacji kapitału, finansowego i ludzkiego – przekazała Kancelaria RP. 

Polski Ład w praktyce

A jak te założenia wyglądają w praktyce? Zgodnie z prawem podatkowym przewiduje się trzy stawki podatku: 17 proc., 32 proc. oraz 36 proc. (ten ostatni wynika z daniny solidarnościowej). Gdy jednak dodamy do tego składkę zdrowotną na poziomie 9 proc, której nie odliczymy od podatku, to realnie stawki podatkowe wyglądają następująco: 26 proc., 41 proc. oraz 45 proc. przy dochodach powyżej miliona złotych. Nie ma więc kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł, bo płaci się od niej składkę zdrowotną.

O co chodzi w nieruchomościowej części „Polskiego Ładu”?O co chodzi w nieruchomościowej części „Polskiego Ładu”?Martyna Kowalska

Ale na zmianach podatkowych zyskają… emeryci i renciści. Co czwarty z nich zarobi do 100 zł więcej miesięcznie, a ponad 72 proc. nawet do 250 zł. Niemal 80 proc. małżeństw osób w wieku emerytalnym (kobiety 60+, mężczyźni 65+) odniesie korzyści przekraczające 250 zł miesięcznie. Zmiany podatkowe na plus odczują także ci, którzy zarabiają 2340 zł netto (3190 zł brutto). Ich wzrost dochodu netto powinien oscylować w granicy 170 zł. 

Stracą  natomiast ci, którzy zarabiają najwięcej, w myśl zasady: „im większe dochody, tym wyższe straty”. Chodzi tu o osoby zarabiające od 9100 zł „na rękę”, czyli 12790 brutto.  Stracą także nieco bogatsi emeryci, otrzymujący obecnie świadczenia na poziomie ponad 4 tys. zł netto. Ich emerytury nie będą w całości objęte zwiększoną do 30 tys. zł kwotą wolną, a dodatkowo zapłacą wyższą składkę zdrowotną. Stracą nawet 1 tys. zł rocznie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Rejestr zachorowania na COVID-19 przedłużony
covid

Rejestr zachorowania na COVID-19 przedłużony

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w rozporządzeniu dotyczącym Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. Zgodnie z projektem, rejestry będą działać dłużej niż pierwotnie planowano, a ich funkcjonowanie...
Będzie 800+ zamiast 500+?
świadczenia/zasiłki

Będzie 800+ zamiast 500+?

Rosnąca inflacja sprawia, że wartość pieniądza spada. Według ekspertów świadczenie 500 plus jest dziś warte ok. 350 zł. Aby miało swoją wartość, jaką miało w czasie jego wprowadzenia, dziś...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!