Gdzie znaleźć wzór e-Faktury (FA_VAT)?

Choć od 2022 roku stosowanie e-Faktur będzie dobrowolne, część przedsiębiorców, planuje wdrożyć tę nowość. Jak się do tego przygotować? Gdzie znaleźć wzór e-Faktury (FA_VAT)? Niezbędne pliki są już dostępne na rządowej platformie w internecie.

Gdzie znaleźć wzór e-Faktury (FA_VAT)?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 grudnia 2021

Struktura logiczne e-Faktury – gdzie ją szukać?

Na platformie ePUAP opublikowana została struktura logiczna e-Faktury, występującej w fachowych opracowaniach także pod skrótem FA_VAT. Co ważne jest to wersja, w której uwzględniono uwagi zgłoszone w czasie testów tego rozwiązania w wersji roboczej. Przeprowadzono je w październiku 2021 roku. Niezbędne pliki dostępne są dostępne pod tym linkiem w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych zlokalizowanym na platformie ePUAP. 

Co w e-fakturze zmieniły testy?

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa wśród głównych zmian jakie zostały wprowadzone w wyniku testów znalazły się m.in. zmiana opisów kodów krajów członkowskich i kodów walut, modyfikacja, definicji elementu TAdres, w tym dodanie nowego typu TGLN oraz kilka innych zmian, których potrzebę wprowadzenia zauważyli testowi użytkownicy tego rozwiązania.

Sejm zdecydował – wkracza e-fakturaSejm zdecydował – wkracza e-fakturaMartyna Kowalska

Od kiedy będą obowiązywały e-Faktury?

Zgodnie z ustawą nowa struktura będzie obowiązywała od 1 stycznia 2022 roku. Obecnie informatycy pracują nad dostosowaniem środowiska testowego do wysyłki plików według nowego, zmodyfikowanego wzoru elektronicznego dokumentu transakcji. Według zapowiedzi, nowe i zaktualizowane środowisko testowe powinno działać już 13 grudnia 2021 roku. Ministerstwo Finansów zapowiada osobny komunikat w tej sprawie. 

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2022 roku, korzystanie z e-Faktury przez polskich przedsiębiorców będzie całkowicie dobrowolne – informuje KAS. Będzie to jedna z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży — obok faktur papierowych i faktur elektronicznych, które już obecnie funkcjonują w obrocie gospodarczym” – przypomina Krajowa Administracja Skarbowa.

Na tym jednak plany fiskusa się nie kończą. Według ministerialnych planów obowiązkowe korzystanie z e-Faktury ma zostać wprowadzone w 2023 roku. To, z punktu widzenia działania firmy, wcale nie jest bardzo odległym terminem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: firma

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!