Rodzina 500 plus w 2022 roku. Będzie duża zmiana

To już przesądzone. Od 1 stycznia 2022 roku program „Rodzina 500 plus” czeka największa zmiana od czasu jego wprowadzenia. Niestety nie dotyczy ona comiesięcznej kwoty przelewanej rodzicom. Znacznie przebudowana będzie obsługa programu, a to istotna informacja dla rodziców.

Rodzina 500 plus w 2022 roku. Będzie duża zmiana
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 grudnia 2021

ZUS przejmuje 500 plus

Od 1 stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje obsługę programu Rodzina 500 plus. Jak zapowiada ZUS, jest już przygotowany do nowego zadania. Od nowego roku to właśnie ta instytucja będzie przyjmowała wnioski o nowe świadczenia. Zajmie się także ich wypłatą. To ważna informacja dla wszystkich tych rodziców, którzy spodziewają się narodzin dziecka. Jeśli przyjdzie ono na świat już po Nowym Roku, wszelkie dokumenty związane ze świadczeniem będą przyjmowane właśnie przez ZUS. 

W przypadku przyznanych wcześniej świadczeń, jeszcze przez pięć miesięcy będą zajmowały się tym gminne instytucje. Tak jak dotychczas. ZUS przejmie od nich to zadanie od początku czerwca 2022 roku. To oznacza, że po 31 maja 2022 roku, niczego w sprawie 500+ nie załatwimy już w miejskich lub gminnych ośrodkach pomocy społecznej. Samorządowe instytucje nie będą już w żaden sposób obsługiwały rządowego programu.

ZUS przygotowany na przejęcie 500 plus

Jak mówi cytowana w komunikacie ZUS prezes tej instytucji, prof. Gertruda Uścińska „ZUS od dłuższego czasu przygotowuje się do obsługi programu Rodzina 500+ od nowego roku. Zapewniam, że będziemy gotowi na czas. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów” – zapewnia. 

Nawet 10 lat więzienia za oszukiwanie ZUS-uNawet 10 lat więzienia za oszukiwanie ZUS-uMikołaj Frączak

Wniosek o 500 plus 2022

Nie jest tak, że zmieni się jedynie podmiot obsługujący comiesięczne wypłaty. Zmieni się sposób wnioskowania o świadczenie. Po 31 maja nowy tryb dotknie wszystkich rodziców, którzy chcą nadal otrzymywać pieniądze od państwa. 

Najważniejszą zmianą jest koniec ery papierowej. Na tradycyjnych formularzach niczego już nie załatwimy. „Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia przyszłego roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia” – informuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

500 plus tylko na konto

Zmieni się również sposób wypłaty świadczenia. Zgodnie z nowelizacją, świadczenia będą wypłacane wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Nie będzie już możliwości pobrania 500+ w gotówce. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!