Polski Ład. Składkę zdrowotną obliczysz kalkulatorem na stronie ZUS

W drugiej połowie stycznia 2022 roku na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawi się specjalny kalkulator. Ma on ułatwić ustalenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej oraz samą składkę do zapłaty. 

Polski Ład. Składkę zdrowotną obliczysz kalkulatorem na stronie ZUS
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 grudnia 2021

Polski Ład. Kalkulator do składki zdrowotnej

Obliczenie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz samej składki w 2022 roku będzie łatwiejsze. ZUS obiecuje przedsiębiorcom narzędzie, które może ułatwić im życie. Pojawi się w internecie w drugiej połowie stycznia 2022 roku. Mowa o specjalnym kalkulatorze, który ułatwi obliczenia, które na mocy przepisów z pakietu Polskiego Ładu, będą odbywały się na zupełnie innych zasadach niż dotąd. 

Składka zdrowotna – jak ją obliczyć?

Rządowy program „Polski Ład” zmieni zasady obliczania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. W 2022 roku będą one uzależnione od tego, jaką formę opodatkowania wybrał przedsiębiorca prowadzący działalność pozarolniczą. 

Sama prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska przyznaje, że ZUS zdaje sobie sprawę, że szczególnie na początku, może pojawić się wiele wątpliwości. Zakład chce je rozwiać poprzez praktyczne, internetowe narządzie. Będzie nim właśnie specjalny kalkulator. 

Limity ZUS 2022 – ile można dorobić?Limity ZUS 2022 – ile można dorobić?Mikołaj Frączak

Kiedy kalkulator do obliczania składki zdrowotnej?

ZUS ocenia, że kalkulator pojawi się w sieci w drugiej połowie stycznia. Termin ten ma związek z ogłoszeniem przez GUS przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach za czwarty kwartał 2021 roku. Jest on niezbędny do prawidłowego działania zapowiadanego kalkulatora. ZUS opublikuje te dane około 20 stycznia 2022 roku. 

Jak będzie działał kalkulator składki zdrowotnej?

Jak tłumaczy prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska - "Po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak np. forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc" – powiedziała, cytowana w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Narzędzie ma być dostępne m.in. na stronie internetowej ZUS oraz w programach Płatnik i ePłatnik.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: ZUS

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!