Obniżka akcyzy – jest decyzja posłów
Sejm uchwalił ustawę, która obniża akcyzę na prąd oraz niektóre paliwa, zdejmuje podatek od energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz sprzedaży detalicznej paliw. Co dokładnie zawiera jeden z filarów tarczy antyinflacyjnej?
- Mikołaj Frączak
- /
- 10 grudnia 2021
Reakcja na wzrost cen paliw i prądu
Zmiany zawarte w ustawie o podatku akcyzowym i podatku od sprzedaży detalicznej mają być działaniem zmniejszającym efekt obecnej inflacji, która przekłada się na sytuację finansową wielu gospodarstw domowych.
Projekt przegłosowany przez Sejm zakłada po pierwsze, obniżkę stawek podatku na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe. Po drugie przewiduje zwolnienie z akcyzy dla energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe. Po trzecie wreszcie, ma wyłączyć sprzedaż paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.
Rząd ma nadzieję, że dzięki takim zabiegom uda się złagodzić podwyżki cen prądu oraz obniżenie cen paliw na stacjach.
Tanio już było. Zobacz, dlaczego Twoja pensja będzie mniej warta!Martyna Kowalska
Paliwa już tanieją – na razie symbolicznie
Niezależnie od rządowych planów, w ostatnich dniach odnotowano spadek cen paliw. Zarówno bezołowiowa 95 jak i olej napędowy kosztują średnio w kraju 5,99 zł za litr (e-petrol 8.12.2021), schodząc pierwszy raz od kilku tygodni poniżej psychologicznej bariery 6 złotych. Między innymi na taką sytuację wpływ mają spadki surowca na rynkach międzynarodowych. Dla cen paliw w Polsce, nadal mocno niekorzystnym czynnikiem jest m.in. słaby złoty.
Prąd bez akcyzy
Zgodnie z propozycją, do 31 maja 2021 roku będzie obowiązywało zwolnienie z podatku akcyzowego za energię dla gospodarstw domowych. Stawka, jaką obecnie muszą płacić Polacy to 5 zł za 1 MWh.
Paliwa bez podatku detalicznego
Dodatkowym wsparciem konsumentów ma być sprzedaż paliwa bez podatku detalicznego. Polska rezygnuje z tej daniny w przypadku paliw silnikowy na okres trzech miesięcy. Preferencja ma obowiązywać od 1 stycznia do 31 marca 2022.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.