Mandaty drogowe 2022. Prezydent podpisał ustawę

Ustawa z dnia 2 grudnia 2021 roku o zmianie ustawy „Prawo o ruchu drogowym” oraz niektórych innych ustaw z podpisem prezydenta. To oznacza, że już niebawem za przewinienia kierowców będą groziły drastyczne mandaty drogowe.

Mandaty drogowe 2022. Prezydent podpisał ustawę
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 grudnia 2021

Mandaty drogowe 2022 – co się zmienia

Lista zmian znajdująca się w ustawie podpisanej w poniedziałek (10.12) przez prezydenta jest dość długa. Władze chcą zmusić kierowców do bardziej ostrożnej jazdy. Przewinienia będą od 1 stycznia 2022 roku słono kosztowały. Na przykład przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h, będzie zagrożone karą nie niższą, niż 800 zł. To oznacza, że jadąc w terenie zabudowanym 80 km/h, musimy liczyć się z takim właśnie mandatem. 

Jeszcze wyżej „wycenione” zostało nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, za które będzie groziła kara w wysokości 1500 złotych. Dokładnie taka sama kara będzie obowiązywała za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych oraz niezatrzymanie pojazdu, by umożliwić przejście przez drogę osobie niepełnosprawnej. 

Specjaliści zwracają uwagę, że wymienione wyżej czyny kierowców, często są przyczyną tragicznych zdarzeń na drogach. Prawodawcy mają nadzieję, że wysokie, czterocyfrowe kary bardziej zdyscyplinują kierowców. 

Mandat za złamanie zakazu wyprzedzania

Dużo wyższe mandaty będą wiązały się np. ze złamaniem zakazu wyprzedzania. Stawkę mandatu ustalono na „nie mniej niż” tysiąc złotych. 500 zł. Zapłacimy za tamowanie ruchu, choć policjant drogówki będzie mógł ukarać nas także naganą. 

Jeżeli ktoś będzie chciał zaoszczędzić czas na przejeździe kolejowym i będzie objeżdżał zapory, zapłaci co najmniej 2000 zł, ale nowe prawo przewiduje za taki występek także areszt, a nawet karę pozbawienia wolności!

Kary dla pijanych kierowców

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innego środka, który działa podobnie do niego, będzie zagrożone karą wynoszącą co najmniej 2500 złotych.

Górna granica mandatów podniesiona

To jednak nie koniec, bowiem maksymalna wysokość grzywny w postępowaniu mandatowym może sięgnąć… 30 tysięcy złotych. Przypomnijmy, dotąd było to 5000 zł. 

W przypadku wypadków śmiertelnych, rodzina ofiary będzie mogła uzyskać rentę od sprawcy, jeśli sąd zdecyduje, że doprowadził do zdarzenia w sposób umyślny. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!