MF ostrzega: nowe oszustwo na „zwrot podatku”

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa ostrzegają przed nowym oszustwem polegającym na rozsyłaniu e-maili na temat rzekomego zwrotu podatku. Resort nie ma wątpliwości – trwa kampania phishingowa.

MF ostrzega: nowe oszustwo na „zwrot podatku”
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 grudnia 2021

Czym jest phishing?

Phishing to nic innego jak próba nielegalnego pozyskania danych ofiary w sieci internetowej, a co za tym idzie wyłudzenia, czy nawet kradzieży z prywatnego konta bankowego. 

W ostatnim czasie działania przestępców oparte na metodzie phishingu dotykają bardzo wielu internautów, użytkowników cyfrowych usług, w tym także bankowości elektronicznej. Nie tylko policja, ale również instytucje finansowe i administracja rządowa apelują do obywateli o czujność. Tak również jest i tym razem. 

Co to jest smishing?Co to jest smishing?Martyna Kowalska

Niebezpieczne maile ws. zwrotu podatku

Ministerstwo Finansów ostrzega podatników przed wiadomościami e-mail, które są próbą podszywania się pod ten resort. Niebezpieczne wiadomości, o których pisze MF noszą tytuł „Zwrot podatku”. Niestety w treści zawierają niebezpieczne linki – czytamy na stronie Krajowej Administracji Skarbowej. 

Jak wygląda podejrzany mail?

W tym przypadku KAS zamieściła na swojej stronie internetowej przykładową treść w oryginalnej pisowni. Zamieszczono w niej następującą informację 

Dokonaliśmy korekty Państwa podatki, ponieważ wcześniej nastąpił błąd systemu. Dane kontaktowe uzyskaliśmy od pracodawcy na podstawie Ustawy w celu szybszego kontaktu. Jesteśmy Państwu winni 158,22 PLN z powodu nadpłaty. Proszę kliknąć bezpieczne łącze: Zwrot nadpłaty, aby odebrać pieniądze. W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 14 dni zwrot nie będzie mógł zostać odebrany.”

Jak widać już na pierwszy rzut oka, wiadomość powstała prawdopodobnie za granicą, gdyż zawiera błędy gramatyczne. Być może przestępcy użyli do tego translatora internetowego lub skorzystali z wątpliwej jakości tłumaczy. Niestety, często się zdarza, że osoby, które w pośpiechu przeczytają takiego maila, natychmiast klikają w załączony link, który prowadzi do niebezpiecznej strony internetowej.

Dostałem podejrzanego maila. Co robić?

Jeżeli otrzymałeś/aś podejrzanego maila, w żadnym wypadku nie klikaj w zamieszczone linki, nie ściągaj załączników oraz nie wchodź na podane strony internetowe. Chwila nieuwagi, lub zwykła ciekawość mogą ofiarę takiego oszustwa kosztować majątek!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!