Tanio już było. Zobacz, dlaczego Twoja pensja będzie mniej warta!

Drożyzna nie zwolni. Warto zapiąć pasy i obserwować co w najbliższym czasie czeka nas w gospodarce. Ekonomiści nie mają wątpliwości, Polskę oraz cały region Europy Środkowo-Wschodniej czekają podwyżki cen. Zobacz dlaczego Twoja pensja będzie mniej warta!

Tanio już było. Zobacz, dlaczego Twoja pensja będzie mniej warta!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 października 2021

Inflacja nie zwalnia

Wrześniowy odczyt inflacji na poziomie 5,8% dał do myślenia ekonomistom. Tak źle nie było od czerwca… 2001 roku! To oznacza, że mamy do czynienia z pierwszym w XXI wieku wyraźnym skokiem cen, który ma prawo niepokoić społeczeństwo. Niestety wiele wskazuje na to, że za miesięczne wynagrodzenie będziemy mogli kupić coraz mniej. Warto dodać, że jest to problem nie tylko Polski. Inflacja w coraz większym stopniu staje się zmartwieniem numer jeden także u naszych sąsiadów. 

Co zdrożeje w najbliższych miesiącach

Podwyżka stóp procentowych to ważne narzędzie w walce z inflacją. Niestety nie jest tak, że skutki decyzji, jaką w październiku podjęła Rada Polityki Pieniężnej natychmiast odczujemy w czasie zakupów. Przełożenie na ceny możliwe jest dopiero za około 9 miesięcy. 

Dużo szybciej zauważymy wzrost miesięcznej raty kredytów hipotecznych w złotych. Są one bowiem uzależnione od wskaźnika WIBOR, a ten od stóp procentowych NBP. Na tym jednak lista złych informacji się nie kończy. Zdaniem ekonomistów, w całej europie środkowej i wschodniej należy spodziewać się dalszego wzrostu cen energii oraz artykułów spożywczych. W takiej sytuacji, możemy mieć do czynienia z efektem domina, w którym drożeć zacznie wszystko.

RPP: Stopy procentowe w górę! Co to oznacza?RPP: Stopy procentowe w górę! Co to oznacza?Anna Malinowska

Jak to działa? Z reguły jest tak, że podwyżki cen energii (zarówno paliw, jak również rachunków za prąd) bardzo szybko przekładają się na wzrost cen pozostałych towarów i usług. Jeśli dołączymy do tego żywność, możemy mieć do czynienia z prawdziwą bombą inflacyjną. Jeśli nic się nie zmieni, dość szybko przekroczona może zostać bariera inflacji na poziomie 6%. 

Czy warto iść po podwyżkę do szefa?

Eksperci badający rynek pracy spodziewają się w związku z aktualną sytuacją wzrostu tzw. presji płacowej. Upraszczając, chodzi o to, że coraz więcej osób będzie domagało się podwyżek lub… szukało innej, lepiej płatnej pracy. Warto przy tym pamiętać, że sytuacja gospodarcza oraz demograficzna znowu „premiuje” pracowników. Coraz więcej branż sygnalizuje brak rąk do pracy, zarówno w działach produkcyjnych, jak również wśród specjalistów.

Kto ma szansę na podwyżki płac?

W pierwszej kolejności, szansę na podwyżki płac w związku z inflacją mają specjaliści z mocno deficytowymi na rynku pracy umiejętnościami. Część osób już decyduje się na bardzo radykalne kroki, np. zmianę kraju zamieszkania, lub wyjazd na kilka miesięcy np. do Norwegii czy Niemiec. Walka o pracownika przybrała mocno międzynarodowych wymiarów, co z pewnością będzie mocniej odczuwalne także na polskim rynku pracy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!