Pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej. Jak działa „Wsparcie w starcie”?

Od początku programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” podpisano już prawie 5,2 tys. umów pożyczkowych na łączną kwotę przeszło 358 mln złotych. Program realizowany jest we współpracy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). 

Pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej. Jak działa „Wsparcie w starcie”?
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 października 2021

Czym jest program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”?

Celem programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” jest wspieranie przedsiębiorczości oraz tworzenie warunków, w których mogą powstawać nowe miejsca pracy. Zatem należy go zaliczyć do aktywnych form walki z bezrobociem. W ramach tego mechanizmu, osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą starać się o pożyczki, które ułatwią start w samodzielny biznes. 

Co to jest pełna księgowość?Co to jest pełna księgowość?Anna Malinowska

„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” – na jakich warunkach udzielane są pożyczki?

Jak informuje resort odpowiedzialny za prowadzenie programu, pożyczki przyznawane są na preferencyjnych warunkach. Mogą one sięgać maksymalnie 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie jest to około 110 tys. złotych. Pomoc jest udzielana na siedem lat. 

Ministerstwo przypomina, że z tej formy pomocy mogą korzystać osoby bezrobotne, niezależnie od wieku. Na pieniądze mogą liczyć także studenci ostatniego roku studiów oraz absolwenci szkół i uczelni, najpóźniej cztery lata po odebraniu dyplomu. Pożyczki udzielane są również poszukującym pracy opiekunom osób niepełnosprawnych, którzy nie są nigdzie zatrudnieni i nie wykonują jakiejkolwiek pracy zarobkowej. 

Jak udzielane są pożyczki na założenie firmy?

Jak wyjaśniono w komunikacie — „pożyczki udzielane są przez pośredników finansowych wybranych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w całym kraju. Przepisy dają możliwość skorzystania z rocznej karencji w spłacie kapitału, bez jakichkolwiek opłat i prowizji”.

Eksperci zwracają uwagę na prostą ścieżkę ubiegania się o pożyczkę. Warunkiem uzyskania takiej pomocy jest złożenie kompletnego wniosku, wraz ze wskazanymi elementami biznesplanu przedsięwzięcia.

Pożyczka na utworzenie miejsca pracy

Pomoc przy założeniu firmy to jednak nie wszystko. Przedsiębiorcy mogą liczyć także na pożyczkę przeznaczoną na utworzenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy, ale niepozostającej w zatrudnieniu. Pożyczki udzielane są na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ze środków Funduszu Pracy” – wyjaśnia resort rodziny.

Pożyczka na utworzenie miejsca pracy – zasady

Tego typu pożyczki udzielane są na podstawie umowy, na wniosek zainteresowanego podmiotu. Konieczne jest przedstawienie kosztorysu tworzonego miejsca pracy w wysokości określonej w umowie. Nie może być ona wyższa niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Mówimy więc o kwocie w okolicach 33 tysięcy złotych. Taką pożyczkę trzeba spłacić w ciągu 3 lat. 

Jak oprocentowane są pożyczki

Wymienione pożyczki są oprocentowane w sposób stały. W skali roku to 0,1 lub 0,25 stopy redyskonta weksli. 

Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” – statystyki

Według danych MRiPS od początku realizacji tego programu zawarto łącznie prawie 5,2 tys umów pożyczkowych na kwotę 358 mln zł. W tym samym czasie podpisano 107 umów na utworzenie stanowisk pracy. Ich suma to prawie 3 mln złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: firma

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!