Posłowie zdecydowali - rewolucja w 500 plus od 2022 roku

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu, a to oznacza, że popularny program Rodzina 500 plus, czeka od 2022 roku rewolucja. Zmiany będą dotyczyły zarówno trybu ubiegania się o wsparcie, jak również sposobu przekazania pieniędzy rodzicom.

Posłowie zdecydowali - rewolucja w 500 plus od 2022 roku
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 października 2021

500+ w ZUSie, a nie w urzędzie

Do tej pory za obsługę programu Rodzina 500 plus odpowiedzialne były instytucje ściśle powiązane z samorządem gminnym. Były to na przykład gminne lub miejskie ośrodki pomocy społecznej. Ministerstwo rodziny jeszcze raz policzyło koszty takiej obsługi i doszło do wniosku, że wzorem innych programów, np. „Dobry Start” (300 plus), dystrybucją rządowych pieniędzy na dzieci powinien zająć się ZUS.

Zresztą, trzeba przyznać, że cały sposób wdrażania 300 plus od lipca 2021 roku, wyglądał na próbę generalną przed zmianami w 500 plus. Szybko okazało się, że rząd chce skopiować to rozwiązanie od nowego okresu rozliczeniowego rozpoczynającego się w 2022 roku

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2021?Kiedy zmiana czasu na zimowy 2021?Monika Świetlińska


500+ wyłącznie na konto

Resort rodziny przyznaje, że odsetek rodzin, które otrzymywały 500 plus w gotówce był niewielki. W niektórych gminach wręcz śladowy. Rząd kończy z gotówkowym wsparciem. Pieniądze będą trafiały na wskazane we wniosku konto rodzica przelewem. Innej drogi do otrzymania 500 plus nie będzie.

Wnioski o 500+ przez internet

Decyzja posłów oznacza, że do historii przejdą w 2022 roku także papierowe wnioski o 500 plus. Jedyną drogą ubiegania się o w sparcie będzie ścieżka internetowa. Do wyboru rodzice i prawni opiekunowie mają Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), portal Empatia, oraz bankowość elektroniczną. 

Ta zmiana budziła zastrzeżenia m.in. senatorów, którzy obawiali się, czy wszyscy rodzice poradzą sobie z technologiczno-administracyjnym wyzwaniem. Posłowie w większości są jednak innego zdania. Resort twierdzi, że rodzice, którzy będą mieli problem z wnioskowaniem o 500+ uzyskają niezbędną pomoc np. w najbliższej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najwyraźniej taki model, testowany także przy „Dobrym starcie” jest wystarczający, w opinii posłów, by pomóc osobom wykluczonym cyfrowo.

Dlaczego zmiany w 500 plus ?

Zmiany w 500 plus podyktowane są m.in. kosztami obsługi tego programu. W wariancie dystrybucji przez samorządy to bardzo drogie rozwiązanie. Przekazanie obsługi wyłącznie do ZUS pozwoli zaoszczędzić w kolejnych latach setki milionów złotych. Senatorowie mieli zastrzeżenia co do tych wyliczeń, jednak ich sprzeciw został odrzucony przez posłów w czwartkowym głosowaniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!