Ruszyła wypłata zaliczek dla rolników. Do kiedy potrwa?

W poniedziałek, 18 października ruszyły wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich oraz płatności obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wielkich za rok 2021. To moment, na który czeka wielu rolników. Do kiedy ARiMR ma czas na wykonanie przelewów?

Ruszyła wypłata zaliczek dla rolników. Do kiedy potrwa?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 października 2021

Zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), już pierwszego dnia zamierza przesłać prawie 500 mln zł na konta 74 tysięcy rolników. To oczywiście nie wszystko. W tegorocznej kampanii wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ok. 1,3 mln rolników, a koperta finansowa przeznaczona na ich realizację wynosi 15,63 mld złotych. Natomiast cały budżet na płatności obszarowe z PROW za 2021 r. wynosi nieco ponad 3 mld zł” – informuje ARiMR.

Drony w rolnictwie to nie jest science fictionDrony w rolnictwie to nie jest science fictionMartyna Kowalska

Wysokość zaliczek z PROW 2021

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wypłata zaliczek będzie odbywała się na najwyższym dopuszczonym poziomie w Unii Europejskiej. W przypadku dopłat bezpośrednich mowa o 70 proc. Z kolei w zakresie płatności obszarowych, próg ten wynosi 85 procent należnej rolnikowi sumy. 

Czy zaliczki z PROW są przekazywane w gotówce?

Nie ma możliwości, by rolnicy odebrali zaliczki na poczet dopłat i płatności były przekazywane w formie gotówkowej. Jedyną dopuszczalną drogą jest przelew na konta, które zostały podane przez beneficjentów. W oczekiwaniu na pieniądze warto sprawdzić, nawet teraz, czy podane zostały właściwe dane. Jeśli wskazany numer okaże się nieaktywny, pieniądze wrócą do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeśli nastąpiły w tym względzie jakiekolwiek zmiany, trzeba ten fakt zgłosić do biura powiatowego ARiMR. 

Do kiedy potrwa wypłata zaliczek dla rolników?

Wypłata zaliczek, która rozpoczęła się 18 października, zgodnie z harmonogramem potrwa do 30 listopada. Zatem niektórzy rolnicy muszą uzbroić się w cierpliwość. 

Od 1 grudnia zaplanowano dystrybucję pozostałych kwot dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych w z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za rok 2021. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!