Piwo zdrożeje. Przedsiębiorcy przeciw podwyżce akcyzy

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Konfederacji Lewiatan protestują przeciw podwyżce akcyzy na alkohol. Ma ona nastąpić już od 1 stycznia 2022 roku. Zdaniem pracodawców, wzrost cen alkoholu nakręci spiralę inflacyjną oraz będzie zachętą do masowego prywatnego importu piwa z krajów ościennych.

Piwo zdrożeje. Przedsiębiorcy przeciw podwyżce akcyzy
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 października 2021

Podwyżka akcyzy a inflacja

Ekspert podatkowy Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński przestrzega, że wprowadzanie podwyżek na akcyzę w momencie, w którym krajowa gospodarka zmaga się z najwyższą od dwóch dekad inflacją to bardzo złe połączenie. Dodatkowo zbiegnie się ono w czasie z podwyżkami podatków, jakie przewiduje Polski Ład. Uważamy, że dodatkowe obciążenia nie powinny być wprowadzane, bez odpowiedniego vacatio legis, w sposób, który dotkliwie ingeruje w przyjęte i zaplanowane modele biznesowe oraz budżety firm” – powiedział Pruszyński. 

Płace rosną coraz szybciej. Co na to pracodawcy?Płace rosną coraz szybciej. Co na to pracodawcy?Michał Górecki


Dlaczego rośnie akcyza na alkohol?

Konfederacja Lewiatan nie ma wątpliwości, że jeśli nie jedynym, to z pewnością nadrzędnym celem podniesienia akcyzy na alkohol jest zasilenie budżetu państwa. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że w ocenie skutków regulacji nie znalazło się ani słowo, o przeznaczeniu, choć symbolicznej kwoty na kampanie społeczne związane z promocją świadomego i odpowiedzialnego korzystania z produktów zawierających alkohol. „To pokazuje, że cel fiskalny regulacji jest najważniejszy i budzi zdecydowany sprzeciw” – oświadczył Lewiatan.

Jaka podwyżka akcyzy na alkohol?

Od 2022 roku akcyza na piwo ma wzrosnąć o 10%. W kolejnych latach, aż do 2027 roku przewidziano kolejne podwyżki po 5%. W ocenie przedsiębiorców skala wzrostu jest bezprecedensowa. W ciągu ostatnich 20 lat jej stawka wzrosła o 53%. Teraz podobny wzrost ma nastąpić w ciągu zaledwie 7 lat. 

Podwyżka akcyzy a prywatny import piwa

Lewiatan przestrzega, że planowana podwyżka stawek akcyzy może doprowadzić do sytuacji, w której Polacy będą masowo i we własnym zakresie importować piwo i inne alkohole z sąsiednich krajów. 

Eksperci są zdania, że tworząc nowe przepisy, rządzącym zabrakło tego typu analizy. Co więcej, zmiana może poważnie uderzyć w całą branżę piwowarską. 

Zdrożeje nie tylko piwo

Przedsiębiorcy z Lewiatana sprzeciwiają się także planowanej dziesięcioprocentowej podwyżce akcyzy na wyroby spirytusowe. Nie ma potrzeby dokonywania indeksacji inflacyjnej wyrobów alkoholowych bowiem wysoka i wciąż rosnąca inflacja jest już odzwierciedlona w cenach detalicznych takich napojów” – napisano w komunikacie

Podwyżka akcyzy uderzy w rolnictwo?

Według pracodawców podwyżka akcyzy uderzy m.in. w… rolnictwo. Spadnie bowiem zapotrzebowanie na produkty rolne ze strony przemysłu spirytusowego. 

Lewiatan zwraca uwagę, że obecnie polscy rolnicy na potrzeby tej branży produkują co roku 1 mln ton zbóż oraz 50 tys. ton ziemniaków. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!