Czym jest program VAT UE CBR?

Polska współuczestniczy w pilotażu projektu VAT UE CBR, czyli Cross-Border Rulings. Jego główną rolą jest pomoc podatnikom VAT w odnalezieniu się w złożonych przepisach różnych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Do tej pory w projekcie bierze udział 18 z 27 unijnych państw.

Czym jest program VAT UE CBR?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 października 2021

Jak działa VAT UE CBR?

Obecnie pilotażowy projekt VAT UE CBR (Cross-Border Rulings) prowadzi łącznie z Polską osiemnaście krajów wspólnoty. Jak wyjaśnia wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Anna Chałupa - Celem pilotażu jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom podatników VAT, którzy planując działania gospodarcze chcieliby mieć pewność w kwestii opodatkowania tej samej transakcji w poszczególnych państwach członkowskich UE” – czytamy na stronach ministerstwa Finansów. 

Zmiany w systemie TAX FREE od 2022 rokuZmiany w systemie TAX FREE od 2022 rokuMikołaj Frączak


W jakich krajach działa VAT UE CBR?

Projekt VAT UE CBR obecnie jest prowadzony w następujących krajach: Polska, Belgia, Dania, Holandia, Irlandia, Estonia, Hiszpania, Francja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Malta, Węgry, Portugalia, Słowenia, Finlandia oraz Szwecja. 

Główną rolą prowadzonego projektu jest zminimalizowanie ryzyka dokonania przez administracje podatkowe z różnych krajów, odmiennych interpretacji takiego samego stanu faktycznego lub prawnego w ramach określonej transakcji. Taki mechanizm ma obniżyć ryzyko powstawania w przyszłości podwójnego opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT).

Jak polski podatnik może skorzystać na CBR?

Ministerstwo Finansów informuje, że każdy podatnik może wystąpić do Krajowej Administracji Skarbowej z tzw. wstępnym wnioskiem CBR. Jeśli zostanie zaakceptowany, wówczas będziemy mówili o właściwym wniosku CBR. Na stronie internetowej portalu podatki.gov.pl, a dokładnie pod tym linkiem można znaleźć wzory obowiązujących formularzy oraz dodatkowe wyjaśnienia. 

W kolejnym kroku Krajowa Administracja Skarbowa opracuje swoje stanowisko w danej sprawie, a następnie skontaktuje się ze swoim odpowiednikiem w innym państwie członkowskim, które zostało wskazane we wniosku. Efektem ma być poinformowanie wnioskodawcy o uzgodnieniu lub nieuzgodnieniu wspólnego stanowiska. 

Europejski katalog interpretacji przepisów o VAT

Co ważne, dzięki CBR powstanie katalog wspólnych interpretacji. VAT UE CBR, po anonimizacji, podlega publikacji na dedykowanych stronach internetowych Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Finansów” – informuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!