Coraz rzadziej korzystamy z bankomatów

W pierwszym półroczu 2021 roku padł rekord płatności bezgotówkowych w Polsce. Najwyższy poziom w historii osiągnęła zarówno wartość jak również liczba płatności bez użycia gotówki – informuje Expander, analizując dane NBP. Na rekordowych minimach znalazła się za to liczba wypłat pieniędzy z bankomatów.

Coraz rzadziej korzystamy z bankomatów
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 października 2021

Wartość i liczba płatności bezgotówkowych

Jak wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski oraz przeanalizowanych przez Expandera, wartość transakcji bezgotówkowych w pierwszym półroczu 2021 roku sięgnęła 221 mld złotych. Liczba pojedynczych transakcji sięgnęła 3,3 mld. To wartości niespotykane nigdy dotąd w historii. 

Expander zwraca uwagę, że mówiąc o rekordach, łatwo wpaść w metodologiczną pułapkę. Przynajmniej jeśli analizujemy wartość wszystkich transakcji bezgotówkowych. Można przecież przyjąć, że w dobie inflacji, oraz relatywnych wzrostów wynagrodzeń, po prostu wydajemy coraz więcej. Analitycy jednak świadomie używają słowa rekord, patrząc na liczbę pojedynczych transakcji. Tego w inny sposób wytłumaczyć się nie da, jak tylko wzrostem popularności nowoczesnych metod płacenia za towary czy usługi. 

Bankomat "połknął" pieniądze albo nie wypłacił gotówki? Zobacz, co możesz zrobićBankomat "połknął" pieniądze albo nie wypłacił gotówki? Zobacz, co możesz zrobićIga Gradzka


Coraz więcej sklepów obsługuje płatności bezgotówkowe

Niewątpliwie na ten wynik wpływ ma fakt, że rośnie liczba sklepów oraz punktów usługowych, gdzie można zapłacić bezgotówkowo – kartą, telefonem, blikiem. Jak wylicza Expander według stanu na koniec czerwca 2021, było ich 786 tys. tj. 79 tys. więcej niż rok wcześniej. Analitycy dokładają do tego „efekt koronawirusa”, który przyspieszył zmiany w mentalności i spowodował, że więcej osób woli płacić kartą lub telefonem wyposażonym w moduł NFC i odpowiednią aplikację. 

Spada zapotrzebowanie na bankomaty

Równolegle do opisanego wyżej zjawiska obserwujemy spadek zapotrzebowania na gotówkę. Pierwsza połowa 2021 roku zakończyła się 234 mln wypłat z bankomatów, co oznacza najgorszy wynik dla takich transakcji od pierwszej połowy 2005 roku, czyli od momentu, kiedy Narodowy Bank Polski gromadzi i publikuje takie dane. Ciekawie wygląda ten fakt, biorąc pod uwagę, że w 2005 roku w Polsce działało 8,5 tys. bankomatów. Teraz jest ich przeszło 21 tys. Mimo dużo wyższej dostępności spada liczba wypłat gotówki z tego typu urządzeń. 

Trzeba jednak dodać do tego, że wzrosła wartość wypłat z bankomatów. Wynik za pierwsze półrocze to 161 mln złotych, czyli 1,5% więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!