Emerytura bez podatku. Czy emeryci będą musieli składać deklarację PIT?

„Emerytura bez podatku” to wpisany do Polskiego Ładu rządowy pomysł zwolnienia z podatku dochodowego emerytów, których świadczenie nie przekracza 2,5 tys. zł brutto. Czy osoby, które nie zapłacą ani grosza podatku, będą musieli składać „zerowe” zeznania podatkowe PIT? 

Emerytura bez podatku. Czy emeryci będą musieli składać deklarację PIT?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 października 2021

Emerytura bez podatku a zeznanie podatkowe

Dla wielu emerytów, którzy nie zapłacą już podatku od swojego świadczenia, wprowadzenie nowego rozwiązania do 1 stycznia 2022 r. oznacza, że rozliczając się za przyszły rok, nie będą musieli wypełniać jakiegokolwiek zeznania podatkowego.

Wynika to z już obowiązujących przepisów, zgodnie z którymi, osoba zwolniona z opodatkowania dochodu, nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego.

Czy emeryt zwolniony z podatku może rozliczyć się z małżonkiem?

I tu pojawia się kolejna wątpliwość, jednak jak tłumaczy resort rodziny, w dalszym ciągu będzie istniała możliwość złożenia wspólnego zeznania z małżonkiem (uzyskującym opodatkowane dochody), przez osobę, która ustawowo z podatku jest zwolniona. Może się okazać, że będzie to całkiem rozsądne rozwiązanie. W takiej sytuacji, złożenie wspólnego zeznania, obniży wysokość należnego podatku. Warto więc będzie rozważyć taką ewentualność. 

Czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę?Czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę?Mikołaj Frączak

Emerytura bez podatku a składki na ubezpieczenie zdrowotnej

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, odpowiedzialne za obszar ZUS oraz wszelkiego rodzaju świadczeń - „Zasady poboru składki na ubezpieczenia zdrowotne w przypadku emerytur nie ulegają zmianie. Składkę tę  pobiera od nich organ rentowy, np. ZUS. Właściwy w tej sprawie jest jednak resort zdrowia”.

Emerytura bez podatku – ile wyniesie? 

Wraz z wejściem w życie nowego prawa będzie obowiązywała prosta zasada. Dochody emerytów i rencistów mają zwiększyć się odpowiednio o wysokość podatku. Warunek jest jednak jeden — miesięczne świadczenie nie przekracza 2500 tys. złotych brutto. Jak policzył resort rodziny, osoba, która pobiera emeryturę we wspomnianej „granicznej” wysokości, zyska w ciągu roku dodatkowe 2250 złotych.

Na ustawie skorzystają również lepiej sytuowani świadczeniobiorcy, których emerytury, czy renty przekraczają wysokość 2,5 tys. zł. Skala nie będzie jednak tak korzystna jak w poprzednim przypadku.

Osoba, która pobiera emeryturę w wysokości 3,5 tys. zł brutto, w skali roku zyska dodatkowe 1320 złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!