Czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę?

Do placówek ZUS przychodzą emeryci z pytaniem „czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę w związku z nowymi tablicami dalszego średniego trwania życia?” Część z nich odchodzi z kwitkiem, bowiem taka operacja jest możliwa jedynie w ściśle określonych sytuacjach.

Czy mogę ponownie przeliczyć  emeryturę?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 sierpnia 2021

Tablice średniego i dalszego trwania życia a emerytura

Główny Urząd Statystyczny po raz pierwszy od dekad notuje spadek dalszego średniego trwania życia i to we wszystkich przedziałach wiekowych. To, co z punktu widzenia statystyki nie jest optymistyczne, jest dobrą informacją dla osób, które dokonają przeliczenia wysokości swoich emerytur. W takiej sytuacji jest ono po prostu korzystniejsze. Tu rodzi się pokusa, by skorzystać na najnowszych, państwowych statystykach i pobierać wyższe świadczenia. 

Dlaczego tak się dzieje? Tablice GUS są bardzo ważnym elementem przy wyliczaniu wysokości emerytur według nowych zasad. Nie każdy świadczeniobiorca może jednak skorzystać z takiej możliwości. 

Pandemiczne rozwiązanie ZUS hitemPandemiczne rozwiązanie ZUS hitemMikołaj Frączak

Kto może ponownie przeliczyć emeryturę?

W tym przypadku mówimy o emeryturach, które są ustalane według nowych zasad dla osób, które urodziły się już po 31.12.1948 r. i spełniają jasno określone w prawie kryteria.

Po pierwsze muszą spełnić warunki do uzyskania takiego świadczenia. Mowa tu przede wszystkim o osiągnięciu wieku emerytalnego między kwietniem 2021 a marcem 2022 roku. 

Po drugie, mowa o osobach, które już wcześniej spełniły warunki niezbędne do uzyskania emerytury, jednak dopiero teraz wystąpią o ustalenie wysokości takiego świadczenia. Innym przypadkiem są osoby, które mają już ustalone prawo do nowej emerytury, ale posiadają okresy podlegania ubezpieczeniom (emerytalnemu oraz rentowemu) po dniu, od którego emerytura została przyznana. Mówimy zatem o tych emerytach, którzy np. dorabiali sobie do świadczeń otrzymywanych przez ZUS. Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji wniosek o przeliczenie emerytury może być składany tylko raz w roku lub w chwili ustania ubezpieczenia. 

Ponowne przeliczenie emerytury dla osób, którym zawieszono świadczenie

Innym przypadkiem są osoby, którym ustalono emeryturę w ostatnich latach, jednak prawo do jej pobierania zostało zawieszone ze względu na kontynuowanie pracy w firmie, w której taka osoba była zatrudniona przed dniem nabycia prawa do emerytury. Warunkiem jest jednak zakończenie zatrudnienia między 1.04.2021 a 31.03.2022 r. 

Komu ZUS nie przeliczy emerytury

Jak przyznaje ZUS, do jego placówek napływa jednak wiele wniosków o przeliczenie dotychczasowych emerytur od osób, które z pewnością otrzymają odmowę wykonania takiej operacji. Mowa m.in. o niepracujących emerytach ze starego systemu. Są to osoby urodzone przed 1.01.1949 r. 

Drugą grupą świadczeniobiorców, którzy nie skorzystają na tej sytuacji, są niepracujące osoby, z „nową” emeryturą. To oznacza bowiem, że już wcześniej korzystały z jej obliczenia na podstawie różnych tablic średniego dalszego trwania życia publikowanych przez GUS.

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
    Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

    Security Magazine

    Czy ten artykuł był przydatny?

    Newsletter

    Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!