Bon turystyczny również na wakacje 2022

Świadczeniem zostało objętych 7,1 mln dzieci, z czego ze wsparcia skorzystało do tej pory 30% z nich. Na około 5 mln dzieciaków bon turystyczny czeka do końca marca 2022. 

Bon turystyczny również na wakacje 2022
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 26 sierpnia 2021

Zostało 7 miesięcy na realizację bonu

Zdaniem Andrzeja Guta-Mostowego podstawowe efekty wsparcia bonem turystycznym to głównie możliwość wypoczynku dla rodzin, które dotychczas nie korzystały z usług turystycznych, jak również zakup różnych pakietów usług hotelarskich czy przedłużanie urlopów o dodatkowe dni.

Z danych Polskiej Organizacji Turystycznej dowiadujemy się, że w czasie pandemii Program Polski Bon Turystyczny wpłynął pozytywnie na działalność tych firm, które wzięły w nim udział. Skorzystały z niego też podmioty agroturystyczne — niemal na tym samym poziomie, co hotele i pensjonaty.

Czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę?Czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę?Mikołaj Frączak

Nie ma co jednak ukrywać, że na 26 sierpnia rodzice wykorzystali w całości lub przynajmniej częściowo 2,1 mln bonów. Podczas gdy zostało ich aktywowanych znacznie więcej, bo prawie 3 mln. A sama aktywacja to nie skorzystanie ze świadczenia.

Kwota aktywowanych bonów wynosi dziś 2,6 mld zł, a wykorzystanych — 1,7 mld zł. Te dane przekazała nam Małgorzata Korba, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim. Dla przykładu mieszkańcy tegoż regionu uruchomili dotychczas 138 tysięcy z należnych im 221 tysięcy bonów. Co stanowi 62% bonów wykorzystanych.

- Zrealizowali nimi płatności na prawie 71,5 mln zł. Co czwarty z bonów rodzice zużyli już w całości. Pozostałe wykorzystali częściowo, wcale albo ich jeszcze nawet nie aktywowali. To znaczy, że bony mają nadal duży potencjał do wsparcia polskiej branży turystycznej, która ucierpiała w trakcie pandemii - poinformowała lubelska rzeczniczka ZUS.

Pandemiczne rozwiązanie ZUS hitemPandemiczne rozwiązanie ZUS hitemMikołaj Frączak

Z badań Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że dzięki świadczeniu ponad 25 procent dzieci spędziło wakacje poza domem pierwszy raz! A jak pokazują dane ZUS aż 28 tysięcy obiektów w Polsce realizuje bony. Nadal jest zatem z czego wybrać.

Wakacje kończą się, bon turystyczny jeszcze nie

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że bonem będzie można płacić do końca marca przyszłego roku. To oznacza, że ze świadczenia będzie można korzystać także po wakacjach. Do tej daty trzeba zrealizować transakcję, a sama usługa hotelarska lub impreza turystyczna opłacona bonem może odbyć się nawet później - mówi Małgorzata Korba.

Kiedy na konto przyjdzie 300 plus?Kiedy na konto przyjdzie 300 plus?Anna Malinowska

Czy za kolejne wakacje również zapłacę bonem?

Rzeczniczka lubelskiego ZUS rozwiewa wątpliwości. Na nasze pytanie odpowiada: - Tak. Ważne, żeby samą płatność bonem wykonać najpóźniej 31 marca 2022 roku. Sam pobyt w hotelu lub impreza turystyczna może natomiast odbyć się po tej dacie, bo ustawa o bonie turystycznym nie wskazuje daty końcowej. Termin realizacji usługi jest kwestią do ustalenia między rodzicem a podmiotem, który tę usługę świadczy.

ABC bonu turystycznego

- Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. Na dziecko z niepełnosprawnością – w sumie 1000 zł. Świadczenia nie można wymienić na gotówkę. Rodzic może nim płacić za usługi hotelarskie iimprezy turystyczne dla dzieci realizowane na terenie Polski - przypomina rzeczniczka ZUS z Lublina, dodając: — Bon należy uruchomić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Realizując płatność, rodzic podaje numer swojego bonu i jednorazowy kod, który przychodzi SMS-em podczas transakcji. Mapa i lista obiektów realizujących bonyznajdują się na stronie bonturystyczny.polska.travel

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!