Czym jest lichwa mieszkaniowa?

Problemy finansowe, czasem stają się źródłem poważnych kłopotów, które grożą nawet utratą dachu nad głową. Śląska policja opisała właśnie przypadek tzw. lichwy mieszkaniowej oraz kilkadziesiąt przypadków niebezpiecznych umów jakie lichwiarze podpisywali z mieszkańcami regionu znajdującymi się w trudnej sytuacji materialnej. 

Czym jest lichwa mieszkaniowa?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 sierpnia 2021

Lichwa mieszkaniowa – co to takiego?

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, zakończyli właśnie postępowanie przeciw osobom podejrzanym o przestępstwo polegające na tzw. lichwie mieszkaniowej. Jak wyjaśnia policja - „sprawcy zawierali umowy pożyczkowe na niekorzystnych warunkach z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji finansowej. Zabezpieczeniem było mieszkanie lub inna nieruchomość pożyczkobiorcy. Pożyczki udzielane były głównie na spłatę zaciągniętych już wcześniej zobowiązań, co powodowało „wpadanie” pożyczkobiorców w tzw. spiralę kredytową”.

Niedotrzymanie takiej umowy skutkowało przejęciem nieruchomości. Jak dodaje policja, wartość mieszkań była przy tym poważnie zaniżana. 

Czy można zgłosić przestępstwo anonimowo?Czy można zgłosić przestępstwo anonimowo?Michał Górecki

Warunki umowy trudne do wypełnienia

Według śledczych, umowy były skonstruowane w taki sposób, że ich wypełnienie w zasadzie było dla pożyczkobiorcy niemożliwe. Zgodnie z określonym w umowie zabezpieczeniem, następowało potem przewłaszczenie nieruchomości na rzecz pożyczkodawcy.

Co grozi za lichwę mieszkaniową?

Policjanci zebrali materiał, który pozwolił na przedstawienie zarzutów oraz skierowanie aktu oskarżenia wobec 46-latki, która udzielała pożyczek oraz jej 49-letniego współpracownika, który działał jako pośrednik. Osoby te działając wspólnie i w porozumieniu zawarli co najmniej 81 takich umów na łączną kwotę blisko 5 milionów złotych. Na ich podstawie przejęli kilkadziesiąt nieruchomości o zaniżonej dla potrzeb zawartych umów wartości”. 

Oskarżonym grozi nawet 10 lat więzienia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!