fb

Rodzina 500 plus w 2022 r. Nadchodzą spore zmiany!

Wnioski o świadczenie Rodzina 500 plus, będzie można składać wyłącznie przez internet. Nie będzie także możliwości odbierania pieniędzy w gotówce. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, która reguluje nowy tryb ubiegania się o pieniądze na dzieci. 

Rodzina 500 plus w 2022 r. Nadchodzą spore zmiany!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 września 2021

500 plus – jakie zmiany od 2022 roku?

O projektowanych zmianach pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym. Świadczenie 500 plus będzie przyznawane dokładnie w ten sam sposób jak tegoroczny „Dobry Start”, czyli 300 złotych na wyprawkę szkolną. 

Po 500 plus wyłącznie do ZUS

Zgodnie ze wcześniejszymi informacjami, obsługa programu 500 plus zostanie przekierowana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To oznacza, że tym obszarem nie będą zajmowały się (jak było do tej pory) organy gminne np. Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. 

Według resortu rodziny, ta logistyczna zmiana wygeneruje spore oszczędności. Zgodnie z obliczeniami MRPiPS w ciągu dekady (2022-2032) uda się w ten sposób zaoszczędzić 3,1 mld zł. 

Wnioski o 500 plus tylko przez internet

Tegoroczne aplikowanie o „Dobry Start”, czyli popularne 300 plus należy potraktować jak próbę generalną przed nowościami w 500+. O popularne świadczenie będzie można aplikować wyłącznie przez internet. Ministerstwo Rodziny twierdzi, że rodzice nie mają z tym większych problemów. Na potwierdzenie przytacza liczby. O ile w 2018 roku wnioskowanie online wybrało 32,3% wnioskodawców, o tyle w 2021 roku odsetek ten wyniósł już 84%. 

Co z rodzicami, którzy nie są biegli w technologiach informatycznych lub nie mają dostępu do internetu? Jak wyjaśnia minister Marlena Maląg - w okresie składania wniosków o świadczenie wychowawcze w każdej jednostce ZUS będą dla zainteresowanych klientów udostępnione komputery, na których można będzie wypełnić wniosek, również z asystą pracownika ZUS. Rodzice, którzy z różnych powodów będą mieli kłopot z samodzielnym złożeniem wniosku, będą mogli liczyć na wsparcie” – powiedziała. 

Nowe wnioski o 300+ to sprawdzian generalny przed zmianami w 500+Nowe wnioski o 300+ to sprawdzian generalny przed zmianami w 500+Mikołaj Frączak

Czy 500 plus można otrzymać w gotówce?

Zgodnie z przyjętą przez rząd nowelizacją ustawy, świadczenie Rodzina 500 plus będzie wypłacane wyłącznie bezgotówkowo na konto wskazane przez rodzica lub opiekuna dziecka. To oznacza, że w przyszłym roku nie będzie możliwości pobierania pieniędzy na dzieci w gotówce. W opinii ministerstwa zdecydowana większość polskich rodzin już teraz otrzymuje środki przelewem. 

Według statystyk MRPiPS tylko 2% osób pobiera 500 plus w innej formie niż przelew na rachunek bankowy. Resort wyliczył, że takie rozwiązanie zoptymalizuje proces oraz znacząco zredukuje koszty obsługi programu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!