W tym województwie zakupy są najtańsze
Być może zaskoczy Cię informacja, w którym z województw na mapie Polski najbardziej opłaca się robić zakupy czy korzystać z usług konsumpcyjnych. Sprawdź, gdzie, według wskaźników, jest najtaniej.
- Monika Świetlińska
- /
- 1 września 2021
Główny Urząd Statystyczny przekazał nam informacje dotyczące wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych według województw w drugim kwartale tego roku. Przyjrzyjmy się, jak kształtują się ceny w porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku.
Gdzie ceny wzrosły najbardziej?
Żadne z województw nie przekroczyło progu 6%, jeśli chodzi o podwyżki cen towarów i usług konsumpcyjnych, czyli tych, które związane są bezpośrednio lub pośrednio z zaspokojeniem potrzeb ludności, w skali roku.
Dane GUS wskazują jednak, że najbardziej mogą je odczuwać mieszkańcy województwa małopolskiego. Ceny skoczyły do góry o 5,6%.Sporym zaskoczeniem może być województwo świętokrzyskie. Gdyby regiony te zestawić ze sobą, to właśnie Kielce i cały region uplasowałby się na drugim miejscu, z wynikiem 5,1%.
Wyższe rachunki za prąd 2021 – winna opłata mocowaMikołaj Frączak
Kolejnym zaskoczeniem może być informacja, że w tej kategorii nie ma województwa mazowieckiego. Cen w skali całego regionu nie podbiły nawet ceny warszawskie, gdzie życie jest stosunkowo drogie.
Tutaj znajdziemy jeszcze takie województwa: warmińsko-mazurskie — o 4,9%, lubuskie — o 4,8%, wielkopolskie — o 4,7% czy podlaskie — o 4,6%.
Gdzie jest najtaniej?
Najtaniej — to wcale nie oznacza, że ceny poszły w dół czy w ogóle nie poszybowały w górę. Nie ma województwa, w którym nie byłoby podwyżek w skali ostatniego roku. Dodajmy też, że wszystkie podwyżki, w tym i te najniższe nie są niższe niż 4%.
I tak z zestawienia GUS wynika, że najmniejsza różnica cen w porównaniu z drugim kwartałem 2020 roku, objęła województwo podkarpackie — 4%.
Ceny żywności mocno w górę. Mamy listę produktów, które podrożałyMonika Świetlińska
Dolnośląskie i lubelskie są na tym samym poziomie podwyżek i sięgają — 4,1% w skali roku. Następnie mamy śląskie, opolskie i wspomniane już mazowieckie — po 4,3%.
Co z pozostałymi regionami?
Na średnim poziomie znalazły się województwa: kujawsko-pomorskie — 4,4%, łódzkie — 4,4%, pomorskie — 4,4% oraz zachodniopomorskie — 4,5%.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.