Ile kosztowała tarcza branżowa? Koszty liczone w miliardach

Z upływem sierpnia, zakończyło się przyjmowanie wniosków o dotacje na pokrycie bieżących kosztów działania mikro i małych firm reprezentujących branże szczególnie dotknięte przez pandemię. MRPiPS dokonało już pierwszych podsumowań – ile kosztowała tarcza branżowa?

Ile kosztowała tarcza branżowa? Koszty liczone w miliardach
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 września 2021

Czym jest dotacja w ramach tarczy branżowej

Dotację w ramach Tarczy Branżowej przeznaczono dla tych przedsiębiorców, których przychody w wyniku pandemii spadły przynajmniej o 40%. 

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że od początku realizacji tej formy pomocy, kilka razy rozszerzano katalog branż wskazanych konkretnymi kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Łącznie, wsparcie było dedykowane 65 branżom. 

Do sklepików szkolnych dociera pomoc – setki tysięcy złotych od ZUSDo sklepików szkolnych dociera pomoc – setki tysięcy złotych od ZUSAnna Malinowska

Pomoc dla sklepików szkolnych — dłuższy nabór

Choć co do zasady przyjmowanie wniosków o wsparcie z tarczy branżowej zakończyło się z końcem sierpnia, jest jeden wyjątek. Jak informuje w komunikacie MRPiPS - „jeszcze przez cały wrzesień powiatowe urzędy pracy będą (…)przyjmować wnioski o dotację dla przedsiębiorców prowadzących sklepiki szkolne. Do 31 sierpnia br. pozytywnie rozpatrzono 776 wniosków na kwotę 3 880 000 zł”.

Koszty tarczy branżowej

Przypomnijmy, oferowana przez państwo pomoc, wynosiła w tym wypadku 5000 zł i była bezzwrotna, pod warunkiem, że właściciel firmy prowadził ją jeszcze przez minimum trzy miesiące (licząc od momentu otrzymania dotacji). Jak precyzuje minister Marlena Maląg - przedsiębiorca mógł uzyskać więcej niż jedną dotację”. To oznacza, że liczba przyznanych dotacji jest większa niż liczba faktycznych beneficjentów tarczy. 

Jak wynika z wyliczeń resortu odpowiedzialnego m.in. za rynek pracy do końca sierpnia przyznano około 600 tys. dotacji na kwotę prawie 3 mld złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!