Raport: rekordowe ceny mieszkań w 11 z 17 miast

Aż w 11 z 17 miast analizowanych w raporcie firm Expander i Rentier.io ceny mieszkań osiągnęły rekordowe poziomy. Gdzie najszybciej drożeją mieszkania?

Raport: rekordowe ceny mieszkań w 11 z 17 miast
  • Anna Malinowska
  • /
  • 6 września 2021

Wzrost cen mieszkań. Padają rekordy

W ciągu ostatnich trzech miesięcy największy skok cen mieszkań odnotowano w Łodzi i to aż o 10%. W ciągu dwóch lat wzrost notowany w tym mieście to aż 29%. W lipcu 2021 mediana cen łódzkich nieruchomości mieszkalnych wyniosła 6.861 zł za m kw. – podaje Expander i Rentier.io

Kredyty mieszkaniowe – co warto wiedzieć na ich temat?Kredyty mieszkaniowe – co warto wiedzieć na ich temat?Rafał Stępniewski

Łódź nie jest tutaj wyjątkiem, bo rekordowe wzrosty notowane są również w innych miastach. W Białymstoku od kwietnia do lipca ceny skoczyło o 9% (mediana 7.337 zł za m kw. ). O imponującym, aż ośmioprocentowym wzroście można mówić także w przypadku Gdyni (9.496 zł za m kw.). O 7% wzrosła cena metra w Rzeszowie, a o 6% w Radomiu i Łodzi. 

Z analizowanych miast, w których zanotowano wzrost cen mieszkań w ostatnich trzech miesiącach, cytowany raport wymienia także Sosnowiec (+3%), Lublin (+6%), Kraków (+3%), Toruń (+4%), Warszawa (+4%), Wrocław (+5%), Gdańsk (+2%), Poznań (+3%). 

Ile się czeka na kredyt mieszkaniowy?Ile się czeka na kredyt mieszkaniowy?Mikołaj Frączak

Gdzie w ostatnich miesiącach spadały ceny mieszkań?

Jak wynika z cytowanego raportu, w analizowanej grupie miast, niewielkie spadki rzędu 1% odnotowano w Bydgoszczy oraz Katowicach. Z kolei w Częstochowie, ceny w ostatnich 3 miesiącach nie zmieniły się.

Dwuletnia hossa na rynku mieszkań?

Co prawda rajd cen mieszkań trwa nieco dłużej, ale autorzy raportu sprawdzili, jak zmieniły się one w ostatnich 2 latach. Trzeba przyznać, że odczyty w niektórych miastach są imponujące. 

W tym okresie najmocniej wzrosły ceny w Sosnowcu (41%), Radomiu (35%) i Łodzi (29%). Najmniejsze wzrosty odnotowaliśmy natomiast w Bydgoszczy (12%), Poznaniu (15%) i Gdańsku (17%) i Katowicach (17%). Dla wszystkich badanych przez nas miast przeciętny 2-letni wzrost wyniósł 24%” - informuje Expander i Rentier.io. 

Przyczyny wzrostu cen mieszkań

W ocenie ekspertów, w dobie inflacji i rekordowo niskich stóp procentowych, mieszkania okazały się dobrym miejscem inwestycji. Osoby, które kupiły mieszkanie np. w 2019 roku, dziś mogą mówić o skutecznej obronie oszczędności przed inflacją oraz realnym zysku z inwestycji. To dotyczy szczególnie mniejszych i niekoniecznie wojewódzkich miast jak np. Sosnowiec czy Radom. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!