Co się dzieje z cenami owoców i warzyw? UOKiK sprawdza kto na nich naprawdę zarabia

To już kolejna kontrola dotycząca cen warzyw oraz owoców, jaka została zlecona przez prezesa UOKiK. Zadaniem inspektorów handlowych będzie sprawdzenie, co się dzieje z cenami takich artykułów, jak jabłka, borówki, ziemniaki oraz kapusta, i to na każdym z etapów obrotu. 

Co się dzieje z cenami owoców i warzyw? UOKiK sprawdza kto na nich naprawdę zarabia
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 września 2021

Ceny owoców i warzyw

Prezes UOKiK chce oszacować, ile na owocach i warzywach objętych kontrolą zarabiają rolnicy, pośrednicy, a także sieci zajmujące się ich dystrybucją. Regulator chce zbadać, jak kształtują się ceny polskich warzyw i owoców, jednak weźmie pod uwagę cały łańcuch dostaw od rolnika do sklepu.

Niskie ceny skupu owoców i warzyw

W ocenie UOKiK niskie ceny skupu owoców oraz warzyw niepokoją zarówno rolników jak i sadowników. Na końcu tego łańcucha są konsumenci, którzy z kolei skarżą się na wysokie kwoty, jakie muszą płacić przy sklepowej kasie. Dlatego poleciłem Inspekcji Handlowej pozyskanie dowodów, które pozwolą na ocenę sytuacji na rynku polskich owoców i warzyw. Kontrolerzy zbadają, jak kształtują się ceny poszczególnych partii produktów, a także czy są one efektem czynników rynkowych” – powiedział szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

UOKiK: Astronomiczna kary dla BiedronkiUOKiK: Astronomiczna kary dla BiedronkiMikołaj Frączak

Kto skontroluje ceny owoców i warzyw

Tak jak zwykle dzieje się przy podobnych kontrolach, tak samo i w tym przypadku przeprowadzi je podległa pod prezesa UOKiK Inspekcja Handlowa. Badanie ma odbywać się według zasady „kroku wstecz”. To oznacza, że najpierw kontrola będzie przeprowadzona w sieciach handlowych, a następnie będą sprawdzane kolejne etapy w danym łańcuchu dostaw. Dzięki temu  ustalone zostaną ceny polskich owoców i warzyw oraz marże osiągane przy sprzedaży dalszym nabywcom, w tym marże pośredników i sieci handlowych” – wyjaśnia UOKiK. 

Kolejna kontrola cen warzyw i owoców

To nie jest pierwszy przypadek, w którym UOKiK sprawdza, w jaki sposób kształtują się mechanizmy dotyczące cen owoców i warzyw. Już w zeszłym, tygodniu ruszyły kontrole w skupach jabłek. Inspektorzy chcą wiedzieć, czy podmioty zajmujące się taką działalnością nie wykorzystują trudnej sytuacji osób zajmujących się rolnictwem i sadownictwem. 

UOKiK apeluje do rolników

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina przy tej okazji swój apel o zgłaszanie wszelkich niepojących sytuacji na rynku rolno-spożywczym. Przedsiębiorco, rolniku, jeżeli działasz w branży rolno-spożywczej i twój duży kontrahent wykorzystuje swoją przewagę, narzucając niekorzystne dla ciebie warunki współpracy – zawiadom UOKiK. Uruchomiliśmy specjalny formularz, który ułatwi ci zgłoszenie nieprawidłowości. Wejdź i wypełnij: https://ankieta.uokik.gov.pl/formularz-zgloszenie-przewaga/.”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!