KE zmodyfikowała Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Będzie więcej pieniędzy

Komisja Europejska zaakceptowała plan dla okresu przejściowego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2022. Zmiany dotkną Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2014-2020). Rolnicy mogą liczyć na więcej pieniędzy. 

KE zmodyfikowała Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Będzie więcej pieniędzy
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 września 2021

Jakie zmiany w PROW?

Zasadnicza zmiana, o której informuje resort rolnictwa i rozwoju wsi to, zwiększenie budżetu ciągle aktualnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2014-2020) o przeszło 4,5 mld euro. Zasadnicza „podwyżka” dotyczy środków publicznych związanych z wprowadzeniem okresu przejściowego. To prawie 3,6 mln euro, z czego 2,3 mld to środki z Europejskiego Funduszu Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), a pozostała kwota to środki współfinansowania krajowego.

Europejski Instrument Odbudowy a rolnictwo

944,7 mln euro w budżecie pochodzi z Europejskiego Instrumentu Odbudowy. Ten rodzaj wsparcia nie wymaga partycypacji danego kraju. Środki dotyczą bowiem cyfrowej oraz środowiskowej transformacji rolnictwa oraz obszarów wiejskich. 

Państwowej ziemi nie kupisz do 2026 rokuPaństwowej ziemi nie kupisz do 2026 rokuMikołaj Frączak


PROW 2014-2020 wydłużony?

Niniejszym realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 została wydłużona do 2022 roku. A zatem, zarówno w bieżącym, jak i w przyszłym roku będą prowadzone kolejne nabory na wsparcie dla rolników. 

To oznacza kontynuację wdrażania sporej części już istniejących instrumentów pomocowych. Wiadomo już, że powstaną dwa nowe, dotyczące zarządzania ryzykiem oraz zarządzania zasobami wodnymi na gruntach rolnych. 

Co się zmieni w PROW?

Jak informuje resort rolnictwa, w okresie przejściowym tj. w latach 2021-2022 niektóre instrumenty wsparcia zostaną zmodyfikowane, tak żeby skutecznie odpowiadać na zmieniające się potrzeby rolników, przedsiębiorców oraz mieszkańców obszarów wiejskich, a w efekcie jak najefektywniejsze wykorzystanie środków przeznaczonych na wsparcie rolnictwa i obszarów wiejskich”

Aktualna wersja PROW dostępna jest na stronie ministerstwa rolnictwa pod tym linkiem

Jednocześnie warto śledzić bieżące komunikaty na stronie resortu oraz ARiMR. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!