Ci emeryci mogą się już cieszyć. ZUS jeszcze raz przeliczy ich emerytury
Bez wniosku i bez wizyty w oddziale. ZUS przeliczy wysokość emerytur przyznanych w czerwcu 2021 roku na korzystniejszych zasadach. Dla tysięcy emerytów może to oznaczać wymierne korzyści.
- Martyna Kowalska
- /
- 9 września 2021
Dlaczego ZUS ponownie przeliczy emerytury?
Jak wyjaśnia prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska – „dzięki nowej ustawie, przy ustalaniu wysokości emerytury w czerwcu będziemy mogli uwzględnić dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały. Kluczowe jest to, że waloryzacje kwartalne, w szczególności za I kwartał roku, są korzystniejsze niż waloryzacja roczna” – powiedziała, cytowana w komunikacie ZUS.
Czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę?Mikołaj Frączak
Komu ZUS automatycznie przelicza emerytury?
W tym przypadku kluczowe odpowiedzi znajdziemy w Ustawie z dnia 24 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2021 r. poz. 1621. Na tej podstawie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie ponownie obliczał wysokość emerytur, o które wnioskowano w czerwcu 2021 roku. Co ważne, mechanizm ten dotyczy także emerytur, które w czerwcu 2021 roku zostały przyznane z urzędu np. osobom, które dotąd były uprawnione do renty, ale ukończyły właśnie wiek emerytalny. Podobnie jest w przypadku rent rodzinnych, które zostały przyznane po osobach zmarłych, jednak już po 31 maja 2021 roku.
Kiedy ZUS przeliczy emerytury?
ZUS z przeliczeniem emerytur musi się zmieścić w konkretnym i nieodległym terminie. Na całą operację ma czas do 18 września 2021 roku, czyli 30 dni od dnia wejścia w życie wspomnianej ustawy. „Emeryci i renciści, których te przepisy dotyczą, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało” – wyjaśnia Zakład.
Zmiana zasad wyliczania emerytur
Cytowana wcześniej ustawa na stałe wprowadza nowe reguły wyliczania emerytur. To oznacza, że osoby, które w bliższej lub dalszej przyszłości osiągną wiek emerytalny w czerwcu, bez obaw mogą składać wnioski o świadczenie dokładnie w tym miesiącu.
W czym dotąd tkwił problem? „W poprzednich latach (nie licząc roku 2020 r.) osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu. W ramach Tarczy Antykryzysowej udało się wprowadzić szczególne przepisy dla osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu 2020 roku. ZUS ustalał im emeryturę w ten sam sposób jak emeryturę majową, o ile takie rozwiązanie było dla tych osób korzystniejsze” – wyjaśnia ZUS.
O ile wzrosną emerytury?
Jak wynika z wyliczeń ZUS, czerwcowa emerytura wyliczona na dotychczasowych zasadach byłaby niższa od majowej o ok. 5% oraz 12% od lipcowej. W wielu przypadkach to nawet… kilkaset złotych różnicy miesięcznie. Oczywiście wszystko zależy od wysokości emerytury.
Co ciekawe, do tej pory ZUS sam doradzał klientom, że jeśli jest taka możliwość, wstrzymali się z przechodzeniem na emeryturę np. do lipca. Teraz tego problemu już nie będzie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.