Ci emeryci mogą się już cieszyć. ZUS jeszcze raz przeliczy ich emerytury

Bez wniosku i bez wizyty w oddziale. ZUS przeliczy wysokość emerytur przyznanych w czerwcu 2021 roku na korzystniejszych zasadach. Dla tysięcy emerytów może to oznaczać wymierne korzyści.

Ci emeryci mogą się już cieszyć. ZUS jeszcze raz przeliczy ich emerytury
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 września 2021

Dlaczego ZUS ponownie przeliczy emerytury?

Jak wyjaśnia prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska – „dzięki nowej ustawie, przy ustalaniu wysokości emerytury w czerwcu będziemy mogli uwzględnić dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały. Kluczowe jest to, że waloryzacje kwartalne, w szczególności za I kwartał roku, są korzystniejsze niż waloryzacja roczna” – powiedziała, cytowana w komunikacie ZUS. 

Czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę?Czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę?Mikołaj Frączak

Komu ZUS automatycznie przelicza emerytury?

W tym przypadku kluczowe odpowiedzi znajdziemy w Ustawie z dnia 24 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2021 r. poz. 1621. Na tej podstawie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie ponownie obliczał wysokość emerytur, o które wnioskowano w czerwcu 2021 roku. Co ważne, mechanizm ten dotyczy także emerytur, które w czerwcu 2021 roku zostały przyznane z urzędu np. osobom, które dotąd były uprawnione do renty, ale ukończyły właśnie wiek emerytalny. Podobnie jest w przypadku rent rodzinnych, które zostały przyznane po osobach zmarłych, jednak już po 31 maja 2021 roku. 

Kiedy ZUS przeliczy emerytury?

ZUS z przeliczeniem emerytur musi się zmieścić w konkretnym i nieodległym terminie. Na całą operację ma czas do 18 września 2021 roku, czyli 30 dni od dnia wejścia w życie wspomnianej ustawy. Emeryci i renciści, których te przepisy dotyczą, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało” – wyjaśnia Zakład. 

Zmiana zasad wyliczania emerytur

Cytowana wcześniej ustawa na stałe wprowadza nowe reguły wyliczania emerytur. To oznacza, że osoby, które w bliższej lub dalszej przyszłości osiągną wiek emerytalny w czerwcu, bez obaw mogą składać wnioski o świadczenie dokładnie w tym miesiącu. 

W czym dotąd tkwił problem? W poprzednich latach (nie licząc roku 2020 r.) osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu. W ramach Tarczy Antykryzysowej udało się wprowadzić szczególne przepisy dla osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu 2020 roku. ZUS ustalał im emeryturę w ten sam sposób jak emeryturę majową, o ile takie rozwiązanie było dla tych osób korzystniejsze” – wyjaśnia ZUS.

O ile wzrosną emerytury?

Jak wynika z wyliczeń ZUS, czerwcowa emerytura wyliczona na dotychczasowych zasadach byłaby niższa od majowej o ok. 5% oraz 12% od lipcowej. W wielu przypadkach to nawet… kilkaset złotych różnicy miesięcznie. Oczywiście wszystko zależy od wysokości emerytury. 

Co ciekawe, do tej pory ZUS sam doradzał klientom, że jeśli jest taka możliwość, wstrzymali się z przechodzeniem na emeryturę np. do lipca. Teraz tego problemu już nie będzie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!
firma

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!

Postęp technologiczny pędzi niezwykle szybko, co powoduje niemałe komplikacje. Trudno jest bowiem podążać za wszystkimi przemianami w tej dziedzinie. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!