Ci emeryci mogą się już cieszyć. ZUS jeszcze raz przeliczy ich emerytury

Bez wniosku i bez wizyty w oddziale. ZUS przeliczy wysokość emerytur przyznanych w czerwcu 2021 roku na korzystniejszych zasadach. Dla tysięcy emerytów może to oznaczać wymierne korzyści.

Ci emeryci mogą się już cieszyć. ZUS jeszcze raz przeliczy ich emerytury
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 września 2021

Dlaczego ZUS ponownie przeliczy emerytury?

Jak wyjaśnia prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska – „dzięki nowej ustawie, przy ustalaniu wysokości emerytury w czerwcu będziemy mogli uwzględnić dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały. Kluczowe jest to, że waloryzacje kwartalne, w szczególności za I kwartał roku, są korzystniejsze niż waloryzacja roczna” – powiedziała, cytowana w komunikacie ZUS. 

Czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę?Czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę?Mikołaj Frączak

Komu ZUS automatycznie przelicza emerytury?

W tym przypadku kluczowe odpowiedzi znajdziemy w Ustawie z dnia 24 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2021 r. poz. 1621. Na tej podstawie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie ponownie obliczał wysokość emerytur, o które wnioskowano w czerwcu 2021 roku. Co ważne, mechanizm ten dotyczy także emerytur, które w czerwcu 2021 roku zostały przyznane z urzędu np. osobom, które dotąd były uprawnione do renty, ale ukończyły właśnie wiek emerytalny. Podobnie jest w przypadku rent rodzinnych, które zostały przyznane po osobach zmarłych, jednak już po 31 maja 2021 roku. 

Kiedy ZUS przeliczy emerytury?

ZUS z przeliczeniem emerytur musi się zmieścić w konkretnym i nieodległym terminie. Na całą operację ma czas do 18 września 2021 roku, czyli 30 dni od dnia wejścia w życie wspomnianej ustawy. Emeryci i renciści, których te przepisy dotyczą, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało” – wyjaśnia Zakład. 

Zmiana zasad wyliczania emerytur

Cytowana wcześniej ustawa na stałe wprowadza nowe reguły wyliczania emerytur. To oznacza, że osoby, które w bliższej lub dalszej przyszłości osiągną wiek emerytalny w czerwcu, bez obaw mogą składać wnioski o świadczenie dokładnie w tym miesiącu. 

W czym dotąd tkwił problem? W poprzednich latach (nie licząc roku 2020 r.) osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu. W ramach Tarczy Antykryzysowej udało się wprowadzić szczególne przepisy dla osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu 2020 roku. ZUS ustalał im emeryturę w ten sam sposób jak emeryturę majową, o ile takie rozwiązanie było dla tych osób korzystniejsze” – wyjaśnia ZUS.

O ile wzrosną emerytury?

Jak wynika z wyliczeń ZUS, czerwcowa emerytura wyliczona na dotychczasowych zasadach byłaby niższa od majowej o ok. 5% oraz 12% od lipcowej. W wielu przypadkach to nawet… kilkaset złotych różnicy miesięcznie. Oczywiście wszystko zależy od wysokości emerytury. 

Co ciekawe, do tej pory ZUS sam doradzał klientom, że jeśli jest taka możliwość, wstrzymali się z przechodzeniem na emeryturę np. do lipca. Teraz tego problemu już nie będzie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!