Stan wyjątkowy – jest projekt ustawy o rekompensatach

Rząd przyjął projekt ustawy ws. rekompensat dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w kilkuset miejscowościach w woj. podlaskim i woj. lubelskim. Ile dostaną poszkodowani przedsiębiorcy? Kto będzie mógł ubiegać się o rekompensatę?

Stan wyjątkowy – jest projekt ustawy o rekompensatach
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 września 2021

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Przypomnijmy. Rozporządzenie Prezydenta RP z 2 września 2021 roku wprowadziło stan wyjątkowy na okres 30 dni. Swoim zasięgiem obejmuje on wąski pas wzdłuż granicy z Republiką Białorusi. Faktycznie, w nowej rzeczywistości znalazło się więc 115 miejscowości na terenie województwa podlaskiego oraz 68 miejscowości wchodzących w skład województwa lubelskiego.

Stan wyjątkowy: jaka pomoc dla przedsiębiorców od ZUS?Stan wyjątkowy: jaka pomoc dla przedsiębiorców od ZUS?Martyna Kowalska

 

Rekompensaty za stan wyjątkowy

Wydanie przepisów umożliwiających uzyskanie rekompensat za straty spowodowane stanem wyjątkowym wynika z ustawy z dnia 22 listopada 2002 roku o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.

Dla kogo rekompensaty?

Zgodnie z tym aktem prawnym rekompensaty będzie przyznawał właściwy wojewoda na wniosek zainteresowanego. „Zgodnie z projektem, rekompensatę będą mogli otrzymać przedsiębiorcy oraz rolnicy świadczący usługi hotelarskie, a także przedsiębiorcy prowadzący działalność pilota wycieczek lub przewodnika turystycznego w rozumieniu ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, jak również przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie gastronomii” – napisano w komunikacie MSWiA. 

Co więcej -Rekompensata będzie też przysługiwała przedsiębiorcom prowadzącym działalność organizatora turystyki lub podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych w rozumieniu ustawy z 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych”.

Ile będzie wynosiła rekompensata za stan wyjątkowy?

Rekompensata ustalona za okres 30 dni, czyli czas trwania stanu wyjątkowego ma wynieść 65% średniomiesięcznego przychodu wnioskodawcy. Mowa o okresie, który będzie obejmował czerwiec, lipiec oraz sierpień 2021 roku na obszarze, który znajduje się w granicach obrębów ewidencyjnych wymienionych w rozporządzeniu głowy państwa. 

Co w przypadku wydłużenia stanu wyjątkowego? 

Jak informuje MSWiA, jeśli stan wyjątkowy zostanie wydłużony lub zniesiony przed wskazanym okresem czasu, wysokość przedmiotowej rekompensaty będzie obliczana proporcjonalnie do czasu trwania nadzwyczajnej sytuacji. 

Jak informuje MSWiA w swoim komunikacie - Przedsiębiorca ubiegający się o rekompensatę powinien dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające informacje o przychodzie. Wojewoda wydaje decyzję w sprawie rekompensaty niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!