Emerytura bez podatku? Tak, ale nie każda

Przeszło osiem milionów emerytów oraz rencistów zyska na nowym prawie przyjętym właśnie przez rząd. Emerytura bez podatku, to dobra wiadomość dla sporej grupy świadczeniobiorców, jednak nie wszystkich. Nie każdy świadczeniobiorca skorzysta ze zmian w równym stopniu. 

Emerytura bez podatku? Tak, ale nie każda
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 września 2021

Emerytura bez podatku w Polskim Ładzie

Hasło „Emerytura bez podatku” pojawiło się już wcześniej w zapowiedziach „Polskiego Ładu”. Teraz można mówić o pewnych szczegółach rządowego pomysłu, bowiem Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy, która będzie regulowała m.in. te kwestie. Na jego bazie można dokonać już pewne wyliczenia, które pokażą, o ile wzrosną kwoty, jakie otrzymują osoby na emeryturze czy rencie. 

Jednym z założeń rządu jest brak opodatkowania świadczeń takich jak emerytury czy renty do wysokości 2500 złotych brutto miesięcznie. Jak wylicza resort rodziny, dzięki temu około 90% emerytów będzie miało do swojej dyspozycji więcej pieniędzy. Co więcej, 65% emerytów i rencistów wcale nie zapłaci podatku od świadczenia. Jak to możliwe? Tłumaczymy.

Kto dostanie 14. emeryturę? Czy trzeba składać wniosek?Kto dostanie 14. emeryturę? Czy trzeba składać wniosek?Martyna Kowalska

Ile wyniesie emerytura bez podatku?

Nowe prawo wprowadzi prostą zasadę. Dochody emerytów i rencistów mają zwiększyć się odpowiednio o wysokość podatku, pod warunkiem, że co miesiąc otrzymują maksymalnie 2500 tys. złotych brutto. 

Z resortowych wyliczeń wynika, że jeśli osoba pobiera miesięcznie świadczenie we wspomnianej wysokości 2500 zł, w skali roku zyska dodatkowe 2250 złotych. 

Emerytura bez podatku przy świadczeniach powyżej 2500 zł

O korzystnej kalkulacji mogą mówić też seniorzy, którzy otrzymują co miesiąc wyższe świadczenia. Skala nie jest jednak tak imponująca, jak w poprzednio przedstawionym przypadku. Osoba, która pobiera emeryturę w wysokości 3500 zł brutto, w skali roku zyska dodatkowe 1320 złotych. 

A zatem nie jest tak, że osoby pobierające świadczenia powyżej 2,5 tys. złotych nie otrzymają nic – ich bonus wynikający z nowego prawa będzie jednak sporo mniejszy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!