Jaka jest różnica między pojazdem zabytkowym a historycznym?

Każdy zabytkowy samochód lub motocykl jest pojazdem historycznym, jednak nie każdy pojazd historyczny, nosi miano zabytkowego – takie rozróżnienie możemy wprowadzić, opierając się np. na ustawie o ubezpieczeniach. Czym zatem różnią się obie kategorie? Czy można zaoszczędzić na OC? 

Jaka jest różnica między pojazdem zabytkowym a historycznym?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 września 2021

Pojazd historyczny – definicja

O tym, że istnieje różnica między autami historycznymi i zabytkowymi, przypomniała ostatnio redakcja magazynu AutoKult. To bardzo cenna wiedza, tym bardziej że dla wielu posiadaczy leciwych aut, może oznaczać ona spore oszczędności np. w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC. 

Definicję pojazdu historycznego zawiera m.in. ustawa o ubezpieczeniach, która jasno precyzuje, że takie określenie jest właściwe dla samochodów lub motocykli, które mają minimum 40 lat. Ta granica, w niektórych przypadkach może być obniżona do 25, jeśli rzeczoznawca uznał go za pojazd unikatowy lub wiele wnosi do udokumentowania historii techniki, w tym w szczególności motoryzacji. Z definicji, pojazdem historycznym jest więc także, każdy samochód zabytkowy, czyli jeżdżący na żółtych tablicach.

Pojazd historyczny nie musi być nigdzie ewidencjonowany. Jeśli np. Twój fiat 126p, syrena 105 lub wartburg osiągnął wiek 40 lat, jest pojazdem historycznym, nawet jeśli jeździsz nim na białych, standardowych „blachach”. 

Jak wyrejestrować samochód i zaoszczędzić na OC?Jak wyrejestrować samochód i zaoszczędzić na OC?Michał Górecki

Pojazd zabytkowy – definicja

Pojazdy zabytkowe wyróżniają się na polskich drogach m.in. za sprawą charakterystycznych, żółtych tablic. Zgodnie z prawem jest to auto lub motocykl, który na podstawie odpowiednich przepisów, został wpisany do ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów. Jego wiek to co najmniej 25 lat. Od zakończenia jego produkcji musi minąć co najmniej 15 lat. Kolejnym warunkiem jest procent oryginalnych części, który został ustalony na poziomie 75%. 

Auto historyczne a ubezpieczenia

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach, auto historyczne, czyli takie, które np. skończyło 40 lat, otrzymuje to miano z mocy prawa. W takim przypadku istnieje możliwość ubezpieczenia krótkoterminowego, co oznacza realne oszczędności dla właściciela leciwego malucha, zaporożca czy SHL-ki. Prawo dopuszcza więc brak kontynuacji ubezpieczenia i możemy być pewni, że z tego powodu nie spadnie na nas kara od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Oczywiście pod warunkiem, że nigdzie tym pojazdem nie jeździmy i stoi on w bezpiecznym miejscu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!