Czy autogaz będzie po 3 złote?

Choć średnia cena gazu LPG, którym zasilanych jest wiele aut w Polsce, wynosi obecnie 2,80 zł za litr, nie brakuje stacji, gdzie przekroczyła ona 2,90 za litr. Ostatnio takie poziomy notowane były 9 lat temu. Czy autogaz będzie po 3 złote?

Czy autogaz będzie po 3 złote?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 września 2021

LPG coraz droższy

Autogaz drożeje od kilku tygodni. Ceny rosną w całej Polsce, a rekordowe wartości zbliżające się do 3 zł za litr można spotkać na pylonach niektórych stacji w północnej i północno-zachodniej Polsce. Według danych CEPiK po polskich drogach jeździ ponad 3 mln samochodów na gaz LPG. Wielu ekspertów bierze jednak poprawkę, i zwraca uwagę, że oficjalne dane zawierają także nieużytkowane samochody. Faktyczne rozmiary tego rynku szacowane są na poniżej 3 mln pojazdów. 

Czym jest Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych?Czym jest Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych?Anna Malinowska


Dlaczego LPG drożeje

To, co dzieje się z cenami LPG w ostatnich miesiącach, wpisuje się w ogólny trend wzrostu cen paliw w Polsce. Sytuację autogazu dodatkowo komplikują wydarzenia międzynarodowe. Nie bez znaczenia są sankcje nałożone przez Brukselę na Mińsk, stawiające szlaban na import LPG z Białorusi. Dodatkowo należy pamiętać o podwyżce cła eksportowego dokonanej przez Rosję na początku września o kilkaset procent. Tylko ta decyzja „waży” w cenie autogazu dodatkowe kilka groszy. 

Sytuacja na rynku paliw

Tegoroczne wyjazdy wakacyjne były sporo droższe dla Polaków. Ceny wszystkich paliw były bowiem wyższe o prawie 1/3 w porównaniu do sytuacji z lata 2020 roku. Pod tym względem miniony sezon wakacyjny był najdroższy od siedmiu lat. 

Według danych opublikowanych na stronie BM Reflex, w ostatnim czasie doszło do wyhamowania cen. Obecnie za litr benzyny „dziewięćdziesiątki piątki” trzeba zapłacić 5,72 gr, za litr oleju napędowego płacimy średnio 5,47 zł (wzrost o 1 gr w ciągu tygodnia), a autogaz 2,80 (wzrost o 3 gr). Analitycy spodziewają się, że stabilizacja cen na rynku hurtowym oraz ropy naftowej na światowych rynkach przyniesie w najbliższym czasie wyhamowanie zmian na pylonach. Jest więc spora szansa, że we wrześniu nie zobaczymy w przypadku autogazu przekroczenia psychologicznej bariery 3 złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!