Kupujesz używane auto? Sprawdź dokładnie ubezpieczenie

Kupujesz używane auto? Koniecznie sprawdź, czy jego właściciel posiada ważne, obowiązkowe ubezpieczeni OC. Jak sprawdzić OC samochodu? Kiedy mamy pewność, że sprzedawca nie wprowadza nas w błąd? Są proste sposoby!

Kupujesz używane auto? Sprawdź dokładnie ubezpieczenie
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 września 2021

Jak sprawdzić OC kupując samochód?

Na całe szczęście, kupując samochód z drugiej ręki, możemy w prosty sposób sprawdzić, czy jego dotychczasowy właściciel mówi prawdę o posiadanym ubezpieczeniu OC. Wystarczy do tego smartfon z dostępem do internetu. Weryfikacja interesujących nas informacji trwa dosłownie chwilę. 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny już jakiś czas temu na swojej stronie uruchomił dostęp do bazy danych ubezpieczeń OC. Drugim narzędziem jest aplikacja mobilna „UFG na wypadek”, dostępna m.in. tutaj.

Czym jest Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych?Czym jest Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych?Anna Malinowska

Wyszukiwanie danych o ubezpieczeniu pojazdu

Zarówno z pozycji przeglądarki jak również wspomnianej aplikacji wpisujemy we właściwe pola numer rejestracyjny danego pojazdu. Opcjonalnie może być to numer VIN. Po chwili otrzymamy informację o szczegółach polisy. W wygenerowanym raporcie dowiemy się m.in. o terminie ważności polisy, oraz wystawcy, czyli zakładzie ubezpieczeniowym, w którym ubezpieczony jest samochód. 

Kiedy zadzwonić do ubezpieczyciela?

UFG przypomina jednak o jednym, bardzo ważnym zastrzeżeniu - „najlepiej od razu skontaktować się z tym ubezpieczycielem i sprawdzić, do kiedy polisa jest ważna. Może się bowiem zdarzyć, że sprzedający (jako kolejny właściciel pojazdu) wypowiedział tę umowę i zakończy się ona przed terminem umieszczonym na polisie”.

Zakup auta a przekazanie polisy OC

Osoba, która sprzedaje nam samochód, musi przekazać na nasze ręce polisę OC. Zgodnie z prawem, nowy właściciel pojazdu może korzystać z ubezpieczenia sprzedającego. Ponadto, w dowolnym momencie, może wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową, np. z preferowanym przez siebie ubezpieczycielem. 

UFG wyjaśnia, że „w pierwszym przypadku ochrona ubezpieczeniowa będzie obowiązywać tylko do końca okresu widniejącego na polisie (chyba, że umowa została wypowiedziana z wcześniejszym terminem). A jeśli płatność składek była rozłożona na raty, należy pamiętać o ich terminowym uregulowaniu – warto wyjaśnić tę kwestię z ubezpieczycielem”.

Zakup auta w komisie a ubezpieczenie

Jeżeli kupujemy samochód w autokomisie, nabywca także może korzystać z polisy poprzedniego właściciela. Jeśli doszło do jej wygaśnięcia, najlepszym rozwiązaniem jest krótkoterminowe ubezpieczenie OC, które kupuje komis. Co do zasady, polisa taka ważna jest co najmniej 30 dni. Pamiętajmy, że krótkoterminowe ubezpieczenie OC nie przedłuża się w sposób automatyczny! 

Importowane auto w komisie a ubezpieczenie

W swoim poradniku UFG zwraca uwagę na jeszcze jedną sytuację. Jeśli oferowane przez komis auto pochodzi z zagranicy, musi zostać zarejestrowane w kraju w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia oraz posiadać ważną polisę OC. Jeśli nie jest zarejestrowane, nabywca musi tego dokonać jeszcze tego samego dnia, oraz wykupić polisę i to przed wprowadzeniem go do ruchu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!