fb

Stan wyjątkowy: jaka pomoc dla przedsiębiorców od ZUS?

Wprowadzenie stanu wyjątkowego na wąskim pasie wzdłuż granicy z Białorusią, może generować poważne problemy w prowadzeniu biznesu. Płatnicy, którzy mają problemy z terminowym opłacaniem składek z tego powodu, mogą liczyć na wsparcie. Jaką pomoc dla przedsiębiorców oferuje ZUS? 

Stan wyjątkowy: jaka pomoc dla przedsiębiorców od ZUS?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 września 2021

Stan wyjątkowy na Podlasiu i Lubelszczyźnie

W prawie 200 miejscowościach położonych w pasie przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, spowodowany napiętą sytuacją w tamtym rejonie. Obostrzenia wprowadzone przez rząd mogą bezpośrednio lub pośrednio wpływać na działalność biznesową na tamtym obszarze. Zgodnie z prawem przedsiębiorcy mają prawo wnioskować o pomoc. Informacje w tej sprawie do tej pory przedstawił m.in. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Jaka pomoc od ZUS w związku ze stanem wyjątkowym?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował właśnie w komunikacie, że Płatnicy składek, którzy mają trudności z terminowym opłaceniem składek z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego, mogą skorzystać z pomocy w spłacie należności”.

Co oznacza stan wyjątkowy? Jakie prawa i obowiązki ma obywatel? Co państwo może nakazać, a czego nie może ograniczyć?Co oznacza stan wyjątkowy? Jakie prawa i obowiązki ma obywatel? Co państwo może nakazać, a czego nie może ograniczyć?Rafał Stępniewski

Żeby skorzystać ze wspomnianej pomocy, przedsiębiorcy mogą wnioskować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wybraną formę wsparcia.

W czym może pomóc ZUS?

Po pierwsze, może być to odroczenie terminu płatności należnych składek, a także rozłożenie powstałego zadłużenia na raty. W tym wypadku nie wchodzi w grę opłata prolongacyjna. 

Po drugie można umorzyć należności. Taka forma jest jednak dostępna wyłącznie w dobrze uzasadnionych przypadkach. 

Trzecią formą pomocy jest odstąpienie przez ZUS od pobierania należnych odsetek za zwłokę. 

Stan wyjątkowy: jaką formę pomocy wybrać?

Podejmując decyzję o wyborze formy pomocy, warto zgłosić się do ZUS z prośbą o opinię, jaka możliwość jest w konkretnym przypadku najlepsza. Mogą w tym pomóc doradcy ds. ulg i umorzeń, których spotkamy w najbliższym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Rolą doradców jest także pomoc przy skompletowaniu i wypełnieniu niezbędnych dokumentów, których w takim wypadku wymaga Zakład. Można także połączyć się z doradcą telefonicznie, a także skorzystać z wirtualnego spotkania w formie e-wizyty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: ZUS

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!