Kredyty mieszkaniowe – co warto wiedzieć na ich temat?

Kredyt mieszkaniowy i hipoteczny to jedne z najbardziej popularnych produktów bankowych. Pozwalają na spełnienie marzenia o posiadaniu swojego własnego M. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tych form finansowania! Znalezienie najlepszego kredytu nie jest łatwą decyzją.

Kredyty mieszkaniowe – co warto wiedzieć na ich temat?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 2 listopada 2021

Zanim zdecydujesz się na wybór określonej oferty finansowania, warto porównać między sobą propozycje różnych banków. Jeżeli planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Czym się różni kredyt mieszkaniowy od kredytu hipotecznego?

Na samym początku warto wytłumaczyć, czym różni się kredyt mieszkaniowy od kredytu hipotecznego. Oba pojęcia często używane są zamiennie, jednak jest między nimi pewna różnica, która tkwi w celu kredytowania. W przypadku kredytu mieszkaniowego cele kredytowe są ściśle sprecyzowane. Pieniądze pochodzące z tego rodzaju finansowania można przeznaczyć wyłącznie na zakup mieszkania, domu, garażu lub wykup mieszkania komunalnego. Kredyt hipoteczny charakteryzuje się natomiast szerszym zakresem zarządzania otrzymanymi pieniędzmi. W ramach tego kredytu można uzyskać również środki na budowę domu, zakup działki budowlanej lub remont mieszkania. Można więc uznać, że kredyt mieszkaniowy jest rodzajem kredytu hipotecznego.

Kredyt mieszkaniowy lub hipoteczny — dla kogo?

Jeżeli chcesz otrzymać kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy, warto dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać pozytywną decyzję kredytową. Podstawową kwestią jest oczywiście ukończenie 18. roku życia. Konieczne jest również posiadanie obywatelstwa polskiego oraz zamieszkiwanie na terenie kraju. Podczas weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy banki biorą również pod uwagę jego zdolność kredytową. Jest to istotny wskaźnik, który pozwala ocenić, czy klient banku będzie w stanie spłacać kredyt wraz z opłatami dodatkowymi. W trakcie oceny zdolności kredytowej sprawdzane są takie aspekty jak m.in. aktualne zarobki oraz długość zatrudnienia osoby ubiegającej się o udzielenie kredytu. Kolejnym ważnym czynnikiem, który warunkuje możliwość otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej, jest historia kredytowa potencjalnego kredytobiorcy. W celu jej sprawdzenia banki weryfikują swoich klientów w bazie danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Można tam znaleźć informacje dotyczące wszystkich zobowiązań finansowych (spłaconych i niespłaconych) osób wnioskujących o kredyty mieszkaniowe i hipoteczne.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania – co to jest?

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego lub hipotecznego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jednym z najważniejszych parametrów każdego kredytu jest tzw. rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). To istotny wskaźnik, który procentowo przedstawia całkowity koszt kredytu. RRSO uwzględnia nie tylko oprocentowanie kredytu, ale także jego ubezpieczenie, prowizje i opłaty dodatkowe.

Kredyty mieszkaniowe – gdzie szukać najlepszych ofert?

Znalezienie najlepszej oferty kredytu nie należy do najłatwiejszych zadań. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy kredytu, warto porównać oferty różnych banków. W tym celu najlepiej skorzystać z porównywarki kredytów, która pomoże Ci znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy. Ranking kredytów hipotecznych prezentuje zestawienie ofert kredytów proponowanych przez poszczególne banki, uwzględniając wiele ważnych parametrów — www.17bankow.com

Wybór najlepszej oferty kredytu może stanowić nie lada wyzwanie. Na szczęście możesz skorzystać z szybkiej porównywarki kredytów, która umożliwi Ci znalezienie oferty finansowania idealnie dopasowanej do Twoich potrzeb. W porównywarce znajdziesz zestawienie ofert różnych kredytów, takich jak m.in. kredyty hipoteczne czy mieszkaniowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!