1000 firm obracało fałszywymi fakturami za 1 mld zł. KAS i CBA w akcji

Krajowa Administracja Skarbowa z województwa mazowieckiego współpracując z CBA, rozbiła potężną grupę, która zarabiała na obrocie lewymi fakturami. Do tej pory zatrzymano 33 osoby, aż 78 usłyszało zarzuty. 

1000 firm obracało fałszywymi fakturami za 1 mld zł. KAS i CBA w akcji
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 października 2021

Obrót fałszywymi fakturami

Scenariusz działań przestępców był podobny, jak w dziesiątkach innych, podobnych spraw. Skala jednak jest gigantyczna. W tym przestępstwie chodziło o wystawianie faktur w zamian za uzyskanie korzyści majątkowej. Jak zwykle w takich sytuacjach bywa, osoby uczestniczące w procederze chciały obniżyć należne podatki. 

Krótko mówiąc, dokumenty sprzedaży, które znalazły się pod lupą śledczych, dotyczyły nieprzeprowadzonych transakcji. Głównie chodziło o zakup i sprzedaż różnorakich usług – transportowych, budowlanych, IT oraz obrotu towarami. 

Kolejna karuzela podatkowa „wykręciła” 11 mln zł z VATKolejna karuzela podatkowa „wykręciła” 11 mln zł z VATMikołaj Frączak


Ok. 1000 firm na celowniku KAS i CBA

Jak ustalili śledczy, przestępczą grupę tworzyła cała sieć firm. Krajowa Administracja Skarbowa podaje w przybliżeniu, że chodzi tutaj o około 1000 podmiotów. Aby udokumentować przestępczy proceder, służby pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie dokonały przeszukań w ponad 100 lokalach mieszkalnych, siedzibach firm oraz tzw. miejscach przechowywania dokumentacji finansowo-księgowej.

W jakich województwach obracano fałszywymi fakturami?

Krajowa Administracja Skarbowa ujawnia, że wspomniana akcja przeprowadzona została na terenie aż sześciu regionów, tj w woj. mazowieckim, śląskim, małopolskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim oraz pomorskim. 

Zatrzymania ws. lewych faktur

Jak wynika z najnowszego komunikatu służb, zatrzymano 33 osoby. W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zatrzymani usłyszeli zarzuty wykorzystywania nierzetelnych faktur oraz wyłudzeń podatkowych. Wobec 4 z nich Prokuratura złożyła wniosek do Sądu o tymczasowe aresztowanie. Zatrzymane osoby były odpowiedzialne za organizację i kierowanie procederem oraz posługiwanie się nierzetelnymi fakturami. Zabezpieczono majątek zatrzymanych na poczet grożących im kar – ok. 7,5 mln zł”informuje Krajowa Administracja Cyfrowa. 

Obecnie w Mazowieckim Urzędzie Celno-Skarbowym w Warszawie prowadzonych jest około 130 kontroli wobec podmiotów, które mają związek ze sprawą. Pozostałych uczestników tego procederu czekają kontrole ze strony organów podatkowych. KAS szacuje, że blisko 1/3 tych spraw zostanie niebawem zakończona, w związku ze złożonymi korektami. 

Wartość fałszywych faktur przekracza 1 mld złotych. Opisywana sprawa ma charakter rozwojowy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!