Końca drożyzny nie widać. Inflacja przebiła kolejny poziom

6,8% — tyle w październiku 2021 roku wyniosła w Polsce inflacja – wynika z szybkiego szacunku przedstawionego w piątek (29.10) przez GUS. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1% — wynika z najnowszych danych statystycznych?

Końca drożyzny nie widać. Inflacja przebiła kolejny poziom
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 października 2021

Co drożeje najszybciej? 

Żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały w ciągu roku o 4,9%, to sporo, choć i tak poniżej średniej notowanej w październiku. W skali miesiąca ceny w tym asortymencie wzrosły o 1% — informuje GUS.

W innym ważnym dziale „nośniki energii” odnotowano ponad 10-procentowy wzrost cen w porównaniu do października 2020 roku. Skok ten widać również w ujęciu miesięcznym – mówimy bowiem o trzyprocentowym wzroście.

Tanio już było. Zobacz, dlaczego Twoja pensja będzie mniej warta!Tanio już było. Zobacz, dlaczego Twoja pensja będzie mniej warta!Martyna Kowalska


Paliwa napędzają inflację

Zatrważająco wygląda odczyt dotyczący paliw do prywatnych środków transportu. Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrost cen wyniósł… 33,9%. To oznacza, że za benzynę, czy olej napędowy płacimy średnio 1/3 więcej niż przed rokiem. Tylko na przestrzeni miesiąca, wartości na pylonach stacji paliw wzrosły o nieco ponad 3% — wynika z szybkiego szacunku inflacji. 

Inflacja przyspiesza

Przypomnijmy, we wrześniu 2021 roku, w polskiej gospodarce roczna inflacja wyniosła 5,9%. Było niemal pewne, że granica 6% zostanie przekroczona przy okazji kolejnej publikacji danych. Mało kto jednak spodziewał się, że wartość ta będzie bliższa 7%. 

To pokazuje, jak bardzo napędza się spirala inflacyjna. Szczególny wpływ na taką sytuację mają wspomniane przed chwilą paliwa, które są motorem podwyżek cen także innego asortymentu. 

Czy stopy procentowe wzrosną?

Rada Polityki Pieniężnej długo zwlekała z podwyżką stóp procentowych. Ekonomiści są zgodni, że w obecnej sytuacji musimy spodziewać się kolejnych wzrostów stóp, a to przełoży się na kredyty w polskich złotych. Nie ma wątpliwości, raty kredytów hipotecznych obliczanych według wskaźnika WIBOR będą systematycznie rosły. Bardziej opłacalne, przynajmniej w teorii powinny być za to bankowe lokaty, które będą korzystniej oprocentowane.

Kiedy ostatnio, inflacja była tak wysoka?

Jak wynika z archiwalnych danych, ostani raz, podobny odczyt inflacji (6,9%) miał miejsce w maju 2001 roku. To oznacza, że zbliżamy się do maksimów dla całego XXI wieku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!