Końca drożyzny nie widać. Inflacja przebiła kolejny poziom
6,8% — tyle w październiku 2021 roku wyniosła w Polsce inflacja – wynika z szybkiego szacunku przedstawionego w piątek (29.10) przez GUS. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1% — wynika z najnowszych danych statystycznych?

- Michał Górecki
- /
- 29 października 2021
Co drożeje najszybciej?
Żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały w ciągu roku o 4,9%, to sporo, choć i tak poniżej średniej notowanej w październiku. W skali miesiąca ceny w tym asortymencie wzrosły o 1% — informuje GUS.
W innym ważnym dziale „nośniki energii” odnotowano ponad 10-procentowy wzrost cen w porównaniu do października 2020 roku. Skok ten widać również w ujęciu miesięcznym – mówimy bowiem o trzyprocentowym wzroście.
Tanio już było. Zobacz, dlaczego Twoja pensja będzie mniej warta!Martyna Kowalska
Paliwa napędzają inflację
Zatrważająco wygląda odczyt dotyczący paliw do prywatnych środków transportu. Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrost cen wyniósł… 33,9%. To oznacza, że za benzynę, czy olej napędowy płacimy średnio 1/3 więcej niż przed rokiem. Tylko na przestrzeni miesiąca, wartości na pylonach stacji paliw wzrosły o nieco ponad 3% — wynika z szybkiego szacunku inflacji.
Inflacja przyspiesza
Przypomnijmy, we wrześniu 2021 roku, w polskiej gospodarce roczna inflacja wyniosła 5,9%. Było niemal pewne, że granica 6% zostanie przekroczona przy okazji kolejnej publikacji danych. Mało kto jednak spodziewał się, że wartość ta będzie bliższa 7%.
To pokazuje, jak bardzo napędza się spirala inflacyjna. Szczególny wpływ na taką sytuację mają wspomniane przed chwilą paliwa, które są motorem podwyżek cen także innego asortymentu.
Czy stopy procentowe wzrosną?
Rada Polityki Pieniężnej długo zwlekała z podwyżką stóp procentowych. Ekonomiści są zgodni, że w obecnej sytuacji musimy spodziewać się kolejnych wzrostów stóp, a to przełoży się na kredyty w polskich złotych. Nie ma wątpliwości, raty kredytów hipotecznych obliczanych według wskaźnika WIBOR będą systematycznie rosły. Bardziej opłacalne, przynajmniej w teorii powinny być za to bankowe lokaty, które będą korzystniej oprocentowane.
Kiedy ostatnio, inflacja była tak wysoka?
Jak wynika z archiwalnych danych, ostani raz, podobny odczyt inflacji (6,9%) miał miejsce w maju 2001 roku. To oznacza, że zbliżamy się do maksimów dla całego XXI wieku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.