Walka z ASF. Nawet 100 tys. złotych na jedno gospodarstwo!

Dobre informacje dla rolników prowadzących hodowlę świń. Można się ubiegać o 100 tys. złotych na inwestycje, które będą chroniły gospodarstwo przed rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń. 

Walka z ASF. Nawet 100 tys. złotych na jedno gospodarstwo!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 października 2021

Do kiedy wnioski o dofinansowanie na walkę z ASF 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 26 listopada będzie przyjmowała wnioski o dofinansowanie inwestycji, których celem jest ochrona przez ASF. Środki pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – informuje resort rolnictwa. 

Jakie inwestycje na walkę z ASF?

Jak wynika z opublikowanego na stronie ministerstwa rolnictwa katalogu inwestycji, które można zrealizować za pomocą tego mechanizmu, pieniądze mogą trafić na kilka rodzajów przedsięwzięć. Może być to np. wykonanie ogrodzenia, utworzenie niecki dezynfekcyjnej, zakup urządzeń dezynfekcyjnych, a także przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla trzody chlewnej. 

Dodatkowo, można sfinansować w ten sposób zakup silosu na paszę gotową, a także wykonanie niezbędnych prac związanych z jego posadowieniem.

Walka z ASF. Jaki udział własny w inwestycji?

Resort rolnictwa wyjaśnia, że „pomoc stanowi refundację do 80% kosztów kwalifikowalnych operacji. W przypadku ogrodzenia zwrotowi podlega do 80% kosztów określonych według standardowych stawek jednostkowych”. To oznacza, że limit w przypadku ogrodzenia, będzie wynosił 230 złotych za metr bieżący. Z kolei inwestycja w bramę nie może być wyższa niż 2100 złotych.

Eksperci przypominają, że ogrodzenie ochronne pomieszczeń, gdzie hodowane są świnie oraz budynków, w których magazynowana jest pasza i ściółka są elementami wzmocnionych środków bioasekuracji. Wynikają one z przepisów Unii Europejskiej oraz są jednym z warunków, który pozwala na przemieszczenie trzody zlokalizowanej w obszarach objętych restrykcjami takimi jak czerwona i różowa strefa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!