Ustawa o obronie Ojczyzny. Czy wróci obowiązkowa, zasadnicza służba wojskowa?

Ustawa o obronie Ojczyzny zastąpi 14 różnych aktów prawnych, które funkcjonują w polskim prawie od lat – m.in. ustawę z 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Czy wróci obowiązkowa, zasadnicza służba wojskowa? 

Ustawa o obronie Ojczyzny. Czy wróci obowiązkowa, zasadnicza służba wojskowa?
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 października 2021

Czy służba wojskowa znów będzie obowiązkowa?

To pytanie, często pojawia się po ogłoszeniu planów stworzenia nowej ustawy o obronie Ojczyzny. Sprawę wyjaśnił we wtorek, 26 października minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak przyznał na konferencji prasowej, obowiązkowa, zasadnicza służba wojskowa nie powróci. Ma być ona całkowicie dobrowolna.

Co do zasady, ochotnicy będą kierowani na 28-dniowe szkolenie podstawowe, po którym odbędzie się szkolenie szczegółowe. Osoby, które ukończą pomyślnie ten cykl, będą mogli trafić do zawodowej służby w polskiej armii – wynika z zapowiedzi przedstawicieli rządu.

Chcesz wstąpić do wojska? Skorzystaj z aplikacji mobilnejChcesz wstąpić do wojska? Skorzystaj z aplikacji mobilnejMichał Górecki

Dodatkowe pieniądze na uzbrojenie

Szef resortu obrony wyjaśnił dziennikarzom, że ustawa wprowadza także mechanizm zasilania funduszy na zbrojenie dodatkowymi środkami. Mają to być wpływy z papierów skarbowych, obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego, państwowego budżetu oraz zysku wypracowanego przez Narodowy Bank Polski. 

Koniec WKU?

Projektowane przepisy zakładają, że do historii przejdą wojewódzkie sztaby wojskowe oraz WKU, czyli Wojskowe Komendy Uzupełnień. W ich miejsce mają zostać powołane Centra Rekrutacji, do których będą się zgłaszali ochotnicy do odbycia służby wojskowej. 

Ustawa o obronie Ojczyzny – dlaczego powstaje nowy akt prawny?

Jak wyjaśnił obecny na wtorkowej konferencji prasowej Jarosław Kaczyński, potrzeba nowej ustawy wynika z dwóch przesłanek. Pierwsza z nich, to konieczność zastąpienia dość starej ustawy z 1967 roku, która została uchwalona – jak określił to szef PiS „w środku komunizmu”.

Druga przesłanka w ocenie polityka jest dużo poważniejsza. Zwrócił tu uwagę na aktualną sytuację międzynarodową oraz potrzeby obronne. „Państwo, które leży na granicy NATO i Unii Europejskiej musi mieć poważną siłę odstraszającą, a w razie potrzeby możliwość skutecznej obrony i to przez dłuższy czas samodzielnie” – powiedział Jarosław Kaczyński. 



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!