Samorządy a Polski Ład. Ile pieniędzy dla gmin i powiatów?

Prawie 24 mld złotych trafi do samorządów w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Sam program jest integralną częścią Polskiego Ładu. Jakie inwestycje zostaną sfinansowane z tego źródła? 

Samorządy a Polski Ład. Ile pieniędzy dla gmin i powiatów?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 października 2021

Polski Ład w samorządach

Według informacji, jaka pojawiła się w rządowym komunikacie, Rządowy Fundusz Polski Ład ma być formą wsparcia inwestycji, które pomogą odbudować gospodarkę dotkniętą przez trwającą pandemię. Samorządy w całej Polsce mają dostać nawet do 95% bezzwrotnego wsparcia np. na inwestycje wodno-kanalizacyjne, modernizację źródeł ciepła, a także gospodarkę odpadową. 

W pierwszym naborze w ramach Polskiego Ładu, pula przewidziana dla samorządów to przeszło 23 mld złotych. Przypomnijmy, pierwotnie mówiono o 20 mld zł. Pieniądze mają trafić niemal do wszystkich (97%) polskich samorządów. Wiadomo już, że środki otrzymają wszystkie miasta wojewódzkie. 

15 tys. zł na wycieczkę szkolną? MEiN będzie płaciło za zwiedzanie kraju15 tys. zł na wycieczkę szkolną? MEiN będzie płaciło za zwiedzanie krajuMichał Górecki


Mechanizm wsparcia finansowego dla samorządów

Regulamin funduszu jasno określa drogę środków z państwowej kasy do samorządów. O przyznaniu dofinansowania decyduje premier, opierając się na rekomendacjach specjalnie powołanej komisji działającej przy KPRM. W przypadku pozytywnej decyzji Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wystawia promesy dla władz lokalnych, które z kolei muszą uruchomić przetargi w ciągu pół roku od dnia otrzymania takiego dokumentu.

Na co samorządy wykorzystają pieniądze z Polskiego Ładu? 

Jak informuje członek kapituły oceniającej projekty, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda - „Gros inwestycji planowanych do realizacji w ramach Polskiego Ładu dotyczy dróg lokalnych. Najwięcej potrzeb samorządowcy mają właśnie w tym zakresie. Na wiosnę przyszłego roku Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych, dróg gminnych często w bardzo małych miejscowościach. Na ten cel zostanie przeznaczone kilka miliardów złotych” – powiedział.

Polski Ład w dużych miastach

W komunikacie na temat wsparcia samorządów wskazano na Miasto Łódź, które w ramach programu będzie mogło zrealizować dość kosztowne inwestycje, których wartość szacowana jest na 80 mln złotych. Za te pieniądze ma powstać m.in. dojazd do budowanej obecnie drogi ekspresowej S14. Z pieniędzy mają skorzystać także gminy ościenne wchodzące w skład łódzkiej aglomeracji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!