500 plus w ZUS. Co ze świadczeniami przyznanymi do maja 2022?

Nowe procedury związane z otrzymywaniem świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+” są już przesądzone. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Co ze świadczeniami, które są przyznane do maja 2022?

500 plus w ZUS. Co ze świadczeniami przyznanymi do maja 2022?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 26 października 2021

Obsługa przez ZUS

– Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania od nowego roku. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów – zapewnia prezes Zakładu, prof. Gertruda Uścińska.

- Wnioski od 1 stycznia będzie można przesyłać tylko przez internet, za pomocą: serwisów bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub portalu Emp@tia — zaznacza Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!Martyna Kowalska

Będą one rozpatrywane automatycznie. - To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach, m.in. programie „Dobry Start”. Program 500+ realizować będzie funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin – dodaje prof. Uścińska. 

Instytucja będzie wypłacać świadczenia wychowawcze wyłącznie bezgotówkowo, na rachunki bankowe.

Do końca roku – wnioski do gmin

Jeszcze do końca tego roku wnioski o świadczenie 500+ należy składać w jednostkach samorządowych według dotychczasowych zasad. Gminy będą wypłacać świadczenia przyznane przed 1 stycznia 2022 roku aż do końca okresu, na jaki je przyznały.

Rodzina 500 plus w 2022 r. Nadchodzą spore zmiany!Rodzina 500 plus w 2022 r. Nadchodzą spore zmiany!Martyna Kowalska

A to oznacza, że rodzice, którzy mają świadczenie przyznane do końca maja 2022, w dotychczasowy sposób i na dotychczasowych warunkach będą nadal je otrzymywać.

Od stycznia – wnioski do ZUS

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski o 500+ od 1 stycznia 2022 roku. Od tej daty do ZUS będzie można złożyć wniosek o nowe świadczenia wychowawcze, jeszcze niewypłacane, czyli np. o 500+ na nowonarodzone dzieci. Natomiast 1 lutego ZUS zacznie przyjmować wnioski na kolejny okres wypłat, rozpoczynający się w czerwcu 2022 roku — zaznacza Małgorzata Korba.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!