fb

500 plus w ZUS. Co ze świadczeniami przyznanymi do maja 2022?

Nowe procedury związane z otrzymywaniem świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+” są już przesądzone. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Co ze świadczeniami, które są przyznane do maja 2022?

500 plus w ZUS. Co ze świadczeniami przyznanymi do maja 2022?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 26 października 2021

Obsługa przez ZUS

– Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania od nowego roku. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów – zapewnia prezes Zakładu, prof. Gertruda Uścińska.

- Wnioski od 1 stycznia będzie można przesyłać tylko przez internet, za pomocą: serwisów bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub portalu [email protected] — zaznacza Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!Martyna Kowalska

Będą one rozpatrywane automatycznie. - To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach, m.in. programie „Dobry Start”. Program 500+ realizować będzie funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin – dodaje prof. Uścińska. 

Instytucja będzie wypłacać świadczenia wychowawcze wyłącznie bezgotówkowo, na rachunki bankowe.

Do końca roku – wnioski do gmin

Jeszcze do końca tego roku wnioski o świadczenie 500+ należy składać w jednostkach samorządowych według dotychczasowych zasad. Gminy będą wypłacać świadczenia przyznane przed 1 stycznia 2022 roku aż do końca okresu, na jaki je przyznały.

Rodzina 500 plus w 2022 r. Nadchodzą spore zmiany!Rodzina 500 plus w 2022 r. Nadchodzą spore zmiany!Martyna Kowalska

A to oznacza, że rodzice, którzy mają świadczenie przyznane do końca maja 2022, w dotychczasowy sposób i na dotychczasowych warunkach będą nadal je otrzymywać.

Od stycznia – wnioski do ZUS

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski o 500+ od 1 stycznia 2022 roku. Od tej daty do ZUS będzie można złożyć wniosek o nowe świadczenia wychowawcze, jeszcze niewypłacane, czyli np. o 500+ na nowonarodzone dzieci. Natomiast 1 lutego ZUS zacznie przyjmować wnioski na kolejny okres wypłat, rozpoczynający się w czerwcu 2022 roku — zaznacza Małgorzata Korba.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!