Czternasta emerytura jeszcze w październiku? Część emerytów może się ucieszyć!

Nie w listopadzie, a jeszcze w październiku ruszy wypłata czternastych emerytur – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS tłumaczy, którzy emeryci mają szansę odebrać świadczenie jeszcze przed dniem Wszystkich Świętych.

Czternasta emerytura jeszcze w październiku? Część emerytów może się ucieszyć!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 października 2021

Czternasta emerytura w październiku?

Dodatkowy zastrzyk gotówki przed 1 listopada, to bardzo dobra wiadomość. Szczególnie w dobie szalejącej inflacji. Wiele osób planuje na ten czas dalekie podróże w rodzinne strony. W takim wypadku przelew od ZUS będzie jak znalazł!

Co do zasady, jak pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym, spora część emerytów może liczyć na czternastkę dopiero w listopadzie, jednak wg ZUS, pewna grupa dostanie to świadczenie wcześniej, czyli... jeszcze w październiku.

14 emerytura: oszuści podszywają się pod ZUS!14 emerytura: oszuści podszywają się pod ZUS!Michał Górecki

Kiedy wypłata czternastek?

Jak wynika z kalendarza, pierwsi emeryci, którzy kwalifikują się na dodatkowe świadczenie, mogą je uzyskać np. 29 października 2021 roku. Jak to możliwe? 

Tłumaczy to prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. - „Przygotowujemy się do wypłaty czternastek, które trafią do naszych klientów wraz ze świadczeniami listopadowymi. W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny, osoby które pierwszego dnia miesiąca otrzymują świadczenia, dostaną przelew na konto pod koniec października” –  wyjaśniła.

Ile wynosi czternastka?

W 2021 roku, dodatkowe świadczenie nazywane także „czternastką” wyniesie 1.250,88 zł brutto. Na pieniądze mogą liczyć emeryci, renciści, którzy na dzień 31 października 2021 roku będą uprawnieni do jednego ze świadczeń długoterminowych. Są to emerytury, renty, renty socjalne, świadczenia przedemerytalne.

Na czternastkę nie mogą liczyć osoby, które 31 października będą miały zawieszone prawo do świadczenia długoterminowego.

Czternastka – dla kogo pełna kwota?

W pełnej kwocie wynoszącej 1.250,88 zł brutto, czternastka trafi do osób, których świadczenie podstawowe nie przekroczyło 2.900 złotych brutto. Jeśli jednak ten poziom zostanie przekroczony, wówczas czternastka zostanie pomniejszona według zasady „złotówka za złotówkę”. Po prostu, ZUS pomniejszy ją o kwotę różnicy między świadczeniem a kwotą 2.900 zł. 

Opodatkowanie i oskładkowanie czternastki

Jak wyjaśnia ZUS - Czternastka będzie opodatkowana i oskładkowana na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy ZUS wypłaci ją ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą natomiast dokonywane potrącenia i egzekucje”.

ZUS szacuje, że czternastą emeryturę w 2021 otrzyma 9,1 osób, z czego w pełnej wysokości 7,9 mln świadczeniobiorców. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!