„Mój Prąd” 2022. Znamy coraz więcej szczegółów

Program „Mój Prąd” w ciągu ostatnich trzech edycji cieszył się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy chcieli inwestować w zieloną energię. Czy jest szansa na czwartą edycję? Kiedy wystartuje „Mój Prąd 4.0”?

„Mój Prąd” 2022. Znamy coraz więcej szczegółów
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 października 2021

Mój Prąd 2022

Już w pierwszym kwartale 2022 roku ma wystartować nowa odsłona priorytetowego programu „Mój Prąd 4.0” — informuje ministerstwo klimatu. Szef tego resortu, Michał Kurtyka zaznaczył, że celem programu jest m.in. zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Docelowo rozwój programu ma spowodować kolejny wzrost udziału odnawialnych źródeł w miksie energetycznym Polski.

Magazynowanie energii w programie „Mój Prąd”

Nowa odsłona programu „Mój Prąd” ma umożliwić także magazynowanie energii z promieni słonecznych, a także magazynowanie ciepła i chłodu. Wzrosnąć ma efektywność zarządzania wytworzoną w ten sposób energią elektryczną. Program „Mój Prąd” w 2022 roku ma także wpłynąć na rozwój elektromobilności. Dofinansowany zostanie zakup oraz montaż punktów ładowania samochodów napędzanych energią elektryczną. 

AGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznychAGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznychMichał Górecki


Nowości w programie „Mój Prąd” w 2022 roku

Wiceminister klimatu, Ireneusz Zyska zapowiedział, żpremiowany będzie zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej z dodatkowym elementem umożliwiającym wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej oraz zwiększenie poziomu efektywności energetycznej”.

Chodzi o zwiększenie efektywności energetycznej gospodarstw domowych. Takie podejście ma przełożyć się zarówno na oszczędności po stronie prosumentów, jak również być przyjazne środowisku naturalnemu. Nowa edycja „Mojego Prądu” będzie silnym impulsem dla dalszego rozwoju energetyki rozproszonej w naszym kraju oraz do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii” – zaznaczył.

Formalności w programie „Mój Prąd”

Resort zapowiada, że w dalszym ciągu formalności związane ze składaniem wniosku będą dość proste. Co ważne, z możliwości sfinansowania zakupu i instalacji dodatkowych elementów, takich jak ładowarki czy magazyny energii, ciepła, czy chłodu, będą mogli ubiegać się beneficjenci programu z lat ubiegłych. To samo dotyczy inwestycji w systemy zarządzania energią elektryczną

Władze planują, że budżet przyszłorocznej edycji programu „Mój Prąd” będzie wynosił miliard złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!