15 tys. zł na wycieczkę szkolną? MEiN będzie płaciło za zwiedzanie kraju

Nawet 15 tys. zł na wycieczkę szkolną? We wrześniu Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) planuje rozpoczęcie pilotażowej akcji dofinansowań szkolnych wycieczek, pod warunkiem, że szkoła włączy do programu muzea, miejsca pamięci, obiekty kultury lub instytucje, które popularyzują naukę. 

15 tys. zł na wycieczkę szkolną? MEiN będzie płaciło za zwiedzanie kraju
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 sierpnia 2021

System dopłat do wycieczek szkolnych

Pomysł stworzenia dopłat do wycieczek to element programu „Polski Ład” W tym roku na ten cel zostanie przekazanych z budżetu państwa 15 mln złotych. „Przedsięwzięcie” – jak określa swój pomysł resort, nosi nazwę „Poznaj Polskę” i ma być sposobem na zapoznanie uczniów z polskim dziedzictwem narodowym oraz kulturą. MEiN chce również w ten sposób popularyzować osiągnięcia polskiej nauki. 

Jak informuje MEiN - Dofinansujemy wycieczki edukacyjne dzieci i młodzieży. Będzie to cenna pomoc dla nauczycieli w realizacji podstawy programowej. Przedsięwzięcie uatrakcyjni również proces nauczania: nauka w unikalnym środowisku edukacyjnym, poszukiwanie śladów historii, eksperymentowanie w centrach nauki.” Ministerstwo chce, by program „Poznaj Polskę” był również promocją współczesnej edukacji patriotycznej. 

Jakie wycieczki dofinansuje ministerstwo?

Dofinansowanie będzie udzielane w przypadku wyjazdów organizowanych w trakcie roku szkolnego tj. od września do czerwca. 

Warunkiem otrzymania pieniędzy jest spełnienie określonych wymogów dotyczących programu wyjazdu. W przypadku wycieczki jednodniowej uczniowie muszą odwiedzić co najmniej dwa punkty edukacyjne. Jeśli zaplanowana wycieczka ma trwać dwa dni, na liście punktów edukacyjnych muszą znaleźć się cztery pozycję. W przypadku wyjazdu trzydniowego, wymogiem jest zwiedzenie minimum sześciu punktów edukacyjnych. 

Obszary edukacyjne w programie dopłat do wycieczek

Wycieczki dofinansowane w ramach akcji „Poznaj Polskę” mają być realizowane w ramach czterech obszarów edukacyjnych: „Śladami Polskiego Państwa Podziemnego”, „Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, „Kultura i dziedzictwo narodowe” oraz „Największe osiągnięcia polskiej nauki”.

Kto może wnioskować o dotację do wycieczki?

Po złożeniu wniosku o dofinansowanie, pieniądze trafią do organów prowadzących szkoły – zarówno publiczne jak i niepubliczne. Mowa zarówno o edukacji podstawowej jak i ponadpodstawowej w trzech grupach wiekowych. Pierwsza grupa to najmłodsze klasy I-III. Druga grupa to klasy IV-VIII. Do trzeciej grupy zaliczani będą uczniowie szkół ponadpodstawowych. 

Jaka wysokość dofinansowania wycieczki?

Każda szkoła biorąca udział w programie może liczyć na dofinansowanie sięgające 80% planowanych kosztów wycieczki. W przypadku jednodniowego wyjazdu będzie to maksymalnie 5 tys. złotych. W przypadku wycieczki dwudniowej 10 tys. zł, natomiast trzydniowa wyprawa będzie dofinansowana dopłatą w wysokości sięgającej 15 tys. złotych. Reszta „budżetu” wycieczki, czyli 20% będzie musiał pokryć organ prowadzący ze środków własnych. 

Na co można wydać pieniądze z programu „Poznaj Polskę” 

Otrzymane środki mogą zostać przeznaczone np. na sfinansowanie kosztów, jakie zostały poniesione na organizację wyjazdu w tym: przejazd, zakup biletu, usługi przewodnika turystycznego, zakwaterowanie, wyżywienie, a także ubezpieczenie osób biorących udział w wycieczce. 

Od kiedy można wnioskować o dofinansowanie wycieczki?

Organy prowadzące szkoły, mogą składać wnioski między 6 a 30 września 2021 roku lub do momentu wyczerpania środków, jakie zostaną przeznaczone na finansowanie wyjazdu w roku bieżącym. Decydująca ma być kolejność wpływu kompletnych i prawidłowo sporządzonych wniosków. Jeśli formalności zostaną dopełnione pomyślnie, organy prowadzące szkoły będą podpisywały umowy z MEiN, po czym potrzymają pieniądze na przygotowywany wyjazd. 

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie wycieczki? 

Nauczyciel powinien zgłosić plany związane z wycieczką (lub wycieczkami) do dyrektora danej szkoły. Ten przekazuje taką informację do organu prowadzącego. Tam zostanie wypełniony tzw. formularz ogólny. Kompletny dokument będzie podstawą do weryfikacji w MEiN i uzupełniany wnioskami o dofinansowanie wycieczek. Jeśli organem prowadzącym szkołę nie jest jednostka samorządu terytorialnego, wówczas zarówno tzw. formularz ogólny, jak i wniosek wypełni dyrektor szkoły po wcześniejszym uzyskaniu upoważnienia od organu prowadzącego” – informuje ministerstwo. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!