Czy można stracić 500 plus? Oto 7 przypadków

500 plus to świadczenie, które stało się ważnym punktem budżetu wielu rodzin. Nic nie jest jednak dane raz na zawsze. Jest kilka sytuacji, w których pomoc państwa zostanie odebrana. My wymienimy siedem przypadków, w których można stracić 500 plus.

Czy można stracić 500 plus? Oto 7 przypadków
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 sierpnia 2021

Pełnoletniość dziecka a 500 plus

Zaczynamy od oczywistego przypadku. Przepisy stanowią jasno, że granicą udzielania świadczenia 500 plus jest osiemnasty roku życia. To oznacza, że na dziecko, które osiągnie już pełnoletniość, nie ma możliwości pobierania rządowego wsparcia. I to nawet wtedy, kiedy kontynuuje naukę. 

W zależności od tego, którego dnia miesiąca obchodzi ono urodziny, rodzic proporcjonalnie otrzyma wartość świadczenia. Załóżmy, że jest to 15. lub 16. dzień miesiąca. Wówczas ostatnie świadczenie z programu Rodzina 500+ wyniesie około 250 złotych. W kolejnych miesiącach żadnych wpływów z tego tytułu nie będzie. 

Typy bukmacherskie – krok ku wygranejTypy bukmacherskie – krok ku wygranejRafał Stępniewski

Wejście w związek małżeński dziecka a 500 plus

Mimo że średni wiek zawierania małżeństw w Polsce systematycznie rośnie, znane są przypadki, w których osoba niepełnoletnia zmienia stan cywilny. Polskie prawo dopuszcza nawet możliwość, w której sąd opiekuńczy wyraża zgodę na związek małżeński kobiety, która ukończyła 16 lat. Oczywiście w sytuacji, w której są ważne ku temu przesłanki.

W takiej sytuacji rodzice dziecka lub jego prawni opiekunowie tracą świadczenie 500+ z dniem zawarcia związku małżeńskiego przez dziecko. 

Dziecko rozpoczyna pobierać 500+ na własne dziecko

Inną sytuacją, w której rodzice lub opiekunowie prawni tracą comiesięczne świadczenie, jest moment, w którym ich dziecko zaczyna pobierać 500 plus na własne dziecko. Tutaj kluczowa jest data, od której zostanie przyznanie świadczenie.

500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!Martyna Kowalska

Wyjazd za granicę a 500 plus

500 plus nie będzie także wypłacane, w sytuacji, w której rodzic dziecka, pobierający to świadczenie zamieszka w innym kraju (także UE). Warto pamiętać, że wsparcie to przyznawane jest wyłącznie rodzicom mieszkającym w Polsce.

Pobieranie nauki w szkole wojskowej a 500+ 

    Innym przypadkiem, w którym świadczenie 500 plus nie będzie dłużej udzielane, to rozpoczęcie nauki przez dziecko np. w szkole wojskowej, która zapewnia nieodpłatnie pełne utrzymanie. Ustawodawca wychodzi z założenia, że państwo i tak będzie wspierać takie dziecko, a zatem przyznanie 500+ jego rodzicom będzie bezcelowe.

Rozwód a 500 plus

To dość skomplikowana materia. Trzeba pamiętać, że rozwód rodziców to istotna zmiana sytuacji rodzinnej. Jeśli rodzic, na którego konto spływało 500 plus, nie będzie faktycznie zajmował się dzieckiem, nie będzie już otrzymywał świadczenia. W sytuacji, w której opieka nad dzieckiem będzie odbywała się w sposób naprzemienny, wówczas żadne z rodziców nie będzie mogło pobierać pełnego zasiłku. Co do zasady w takiej sytuacji wsparcie państwa jest dzielone po połowie.

Niezłożenie wniosku o 500 plus

To oczywisty przypadek, w którym 500 plus nie będzie udzielane. Brak złożenia wniosku oznacza, że wraz z zakończeniem poprzedniego okresu, na który udzielono świadczenie, comiesięcznych przelewów już nie będzie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!