Seniorzy zadłużają się na miliardy zł. Kto ich spłaci?

Wybuch pandemii nie pozostał bez wpływu na kondycję budżetów domowych najstarszych Polaków. W grupie osób w wieku 65 lat i więcej najbardziej przybyło niesolidnych dłużników. W największym stopniu wzrosła też kwota ich zaległości do 10,2 mld zł. 

Seniorzy zadłużają się na miliardy zł. Kto ich spłaci?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 19 sierpnia 2021

Skutki pandemii

Badanie Quality Watch przeprowadzone na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pokazują, że osoby w wieku 65 lat i starsze najczęściej w porównaniu z innymi grupami wiekowymi doświadczały złych stron pandemii. Przede wszystkim skarżyły się na ograniczony dostęp do usług medycznych (55 procent), nieznacznie mniej badanych wskazało na wymuszone ograniczenie możliwości bezpośredniego kontaktu z bliskimi (47 procent), a 38 procent wymieniało konieczność zdalnego przeprowadzania konsultacji lekarskich. Wspomniały również o zwiększeniu w czasie pandemii wydatków na usługi medyczne.

Odpowiedzialni za pogarszające się statystyki

– Miniony czas nie był dla seniorów najlepszy. To oni najczęściej byli odpowiedzialni za pogarszające się statystyki dotyczące nieopłaconych bieżących rachunków oraz pożyczek i kredytów. To wśród nich nastąpił największy skok liczby nierzetelnych płatników o ponad 8 tys. do 384,5 tys. – mówi Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor.

Rośnie zapotrzebowanie seniorów na usługi telekomunikacyjneRośnie zapotrzebowanie seniorów na usługi telekomunikacyjneMichał Górecki

Dodaje, że jeszcze bardziej w górę poszła kwota ich zaległości, o 0,85 mld zł, do 10,2 mld zł i to w warunkach, gdy wśród ogółu Polaków przeterminowane zobowiązania spadły o niemal 1,2 mld zł, a liczba dłużników zmalała o ponad 92 tys.

Mimo wszystko jest lepiej

- Należy zaznaczyć, że sytuacja najstarszych pogarszała się głównie w ciągu trzech pierwszych kwartałów pandemii, w tym roku już się nieco unormowała - zdradza Halina Kochalska.

- Z badań można wnioskować, że przynajmniej w okresie pandemii seniorów do kłopotów nie doprowadziła oczekująca finansowej pomocy rodzina. O wspieraniu najbliższych mówiło jedynie 3 proc. z nich, jednocześnie też 3 proc. przyznało, że korzystało z materialnej pomocy bliskich. Dla porównania w grupie 18-24 latków dofinansowanie otrzymywało 8 proc. – zauważa rzeczniczka BIG InfoMonitor.

Zadłużenie seniorów

Dłużnicy między 65 a 70 rokiem życia mają do uregulowania 5,92 mld zł, a im starsi, tym zaległych zobowiązań jest mniej, na osoby w wieku 71-75 lat przypada – 2,7 mld zł, na 76-80 latków — 0,93 mld zł, a przypadku grupy 81+ jest to 0,63 mld zł. Zdecydowana większość seniorów ma do oddania nie więcej niż 5 tys. zł.

Senior – aktywny i bezpieczny konsumentSenior – aktywny i bezpieczny konsumentRafał Stępniewski

Rekordziści mają do uregulowania kwotę 12,1 mln zł w pierwszym i aż 74,2 mln zł w drugim przypadku. Najwięcej seniorów ze zobowiązaniami pozakredytowymi pochodzi z woj. dolnośląskiego (4,54%), a z kredytowymi w woj. kujawsko-pomorskiego (4,44%).

Niechlubni rekordziści

Jest nim 65-letni mieszkaniec Lubelszczyzny, którego zaległości sięgnęły kwoty 74,2 mln zł. Druga na liście jest 68-letnia mieszkanka Mazowsza (28,1 mln zł), a trzeci 71-latek też z woj. mazowieckiego (28 mln zł).

Najstarszy w dwudziestce najbardziej zadłużonych jest 82-latek, który ma 10,7 mln zł zaległych zobowiązań.

Co ze spłatą?

Niewykluczone, że niektórzy z rekordzistów dojrzeją do tego, by ogłosić upadłość konsumencką. Tylko w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku zrobiło to 1 252 osób w wieku 65+ na 8 823 wszystkich, którzy sięgnęli po to rozwiązanie. Udział najstarszych bankrutujących, od 2015 r. gdy działają przepisy umożliwiające upadłość, do połowy tego roku przekroczył 15 proc. Było ich 7314 na 47 617 upadłych łącznie.

Jeśli seniorzy nie są w stanie uregulować zaciągniętych zobowiązań, ich długi odkupują fundusze sekurytyzacyjne i firmy windykacyjne.

Pożyczka dla emeryta. Uważaj na pułapkiPożyczka dla emeryta. Uważaj na pułapkiMichał Górecki

Oczywiście po śmierci jednego z małżonków według Kodeksu Cywilnego zobowiązania spadają na drugiego (lub ich dzieci), a to generuje jeszcze większe zobowiązania. Dlaczego? Bo dochód gospodarstwa domowego w znacznym stopniu maleje.

Ale czy zawsze długi po śmierci przechodzą na rodzinę? Spadkobiercy nie są zmuszeni do przyjmowania spadku i długów w nim zawartych. Można też przyjąć spadek i wtedy wartość pozostawionego majątku pokrywa długi. Rodzina zmarłego nie odpowiada za dług własnymi pieniędzmi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!