Setki milionów długów z tytułu grzywien, nawiązek czy kosztów sądowych

Ponad 743 mln zł długów z tytułu nieuregulowanych grzywien, nawiązek czy kosztów sądowych figuruje w Krajowym Rejestrze Długów. Problemy z tego typu zobowiązaniami ma obecnie prawie 162 tys. osób, które zostały dopisane do wyżej wymienionej bazy dłużników. 

Setki milionów długów z tytułu grzywien, nawiązek czy kosztów sądowych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 sierpnia 2021

Sądowe zobowiązania w bazie dłużników

Jak tłumaczy prezes Krajowego Rejestru Długów, Adam Łącki dopiero od niedawna tego typu zobowiązania trafiają do biur informacji gospodarczej. Formalnie dzieje się to od 2015 roku, jednak na dużą skalę dopiero od 2017 roku „gdy ruszyła specjalna platforma ministerialna, która zautomatyzowała ten proces. Od tego czasu liczba dłużników zgłaszanych przez sądy systematycznie rośnie”.

Typy bukmacherskie – krok ku wygranejTypy bukmacherskie – krok ku wygranejRafał Stępniewski

Długi wynikające z postanowień sądów

Uśredniając, przeciętny dłużnik dopisany do bazy przez sąd ma niecałe 4,6 tys. złotych długów. Niby niewiele, jednak łączne zadłużenie w skali kraju z tego tytułu to 743 tys. złotych. W rankingu regionów przodują mieszkańcy województwa mazowieckiego (174 mln zł) oraz Pomorza 145 mln zł. To właśnie w drugim z wymienionych województw mieszka rekordzista. 48-letni mieszkaniec Wejherowa posiada zaległości wobec sądu, które wynoszą niemal… 75,7 mln zł i z pewnością jednostkowo wpływa na wysoki wynik całego regionu. Na trzecim miejscu znajduje się woj. śląskie z łącznym długiem 64 mln zł. 

Podział wiekowy dłużników

Jak wynika z raportu KRD, najliczniejszą grupą zadłużonych są osoby młode, między 26. a 35. rokiem życia, oraz nieco starsi (36-45 lat). Każda z tych grup to prawie 48 tys. osób. Nie oznacza to jednak, że ich długi w podziale wiekowym są najwyższe (165 mln zł i 184 mln zł). Najwięcej zalegają osoby między 46. a 55. rokiem życia. Według zgłoszeń sądów winne są prawie 265 mln złotych, czyli więcej niż 1/3 łącznej kwoty zaległości wszystkich Polaków wobec sądów.

KRD: Mniej upadłości, więcej restrukturyzacjiKRD: Mniej upadłości, więcej restrukturyzacjiMikołaj Frączak

Jak zauważa Adam Łącki z KRD - „Najbardziej niechętnie opłaty nałożone przez sąd regulują mężczyźni. Stanowią ponad 87 proc. dłużników i do nich należy również większość zadłużenia. Co ciekawe, ich zobowiązania są jednak statystycznie niższe niż kobiet. Średnio sądom winni są niecałe 4481 zł, podczas gdy kobiety prawie 5334 zł. Kobiety rzadziej zgłaszane są do rejestru dłużników przez sądy, ale jeśli już do niego trafiają, to chodzi zwykle o wyższe kwoty” –czytamy w raporcie Krajowego Rejestru Długów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: długi

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!