Pandemiczne rozwiązanie ZUS hitem

Kiedy jesienią ubiegłego roku ZUS startował ze zdalnymi e-wizytami dla klientów, wiele osób wiązało to z troską o bezpieczeństwo. Trwała wówczas druga fala pandemii. Teraz wiadomo, że w ciągu 10 miesięcy działania tej możliwości, pandemiczne rozwiązanie ZUS stało się hitem. Ile osób skorzystało już z e-wizyty w ZUS?

Pandemiczne rozwiązanie ZUS hitem
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 sierpnia 2021

Co to jest e-wizyta w ZUS?

E-wizyta w ZUS to nic innego jak wideorozmowa z pracownikiem ZUS, podczas której można załatwić wiele spraw lub uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania bez wychodzenia z domu lub biura. Wystarczy połączenie internetowe, komputer, smartfon lub tablet z kamerą, by wirtualnie odwiedzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Agencja reklamowa: Czym jest performance marketing?Agencja reklamowa: Czym jest performance marketing?Monika Świetlińska

Rozwiązanie to wystartowało w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu, każdego dnia e-wizyty w ZUS odbywa kilkaset osób z całego kraju. Tematy rozmów z ekspertami dotyczą m.in. takich zagadnień, jak emerytury, renty, zasiłki, prowadzenie firmy, czy obsługa Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS. 

Czy e-wizyty w ZUS są popularne?

Jak twierdzi prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska - „E-wizyty cieszą się dużym zainteresowaniem naszych klientów. Jest to kolejne nowoczesne narzędzie, jakie udało nam się w ostatnim czasie wprowadzić. Wpisuje się to szerszą reformę związaną między innymi z automatyzacją i cyfryzacją Zakładu” – dodaje szefowa ZUS.

Ze statystyk ZUS wynika, że od października 2020 roku, z tego rozwiązania skorzystało ponad 100 tysięcy osób. 

Kto najczęściej korzysta z e-wizyt w ZUS?

Najczęściej poruszanymi tematami podczas e-wizyt są te związane z emeryturami i rentami. Dotąd odnotowano przeszło 26,6 tys. wirtualnych spotkań z tego zakresu. Kolejnym obszarem, którego dotyczą zdalne konsultacje, są kwestie dochodowe dla firm i pracowników (24 tys. połączeń). Na dalszych pozycjach znalazła się tematyka zasiłkowa (23,5 tys.) oraz potwierdzanie profilu na PUE (22 tys.). 

Jak umówić się na e-wizytę w ZUS?

Rezerwacja e-wizyty odbywa się przez stronę internetową www.zus.pl. Następnie należy kliknąć odpowiedni link, służący do umawiania terminów wirtualnej konsultacji. Dzień przed spotkaniem osoba, która umówiła się na e-wizytę w ZUS na wskazany podczas rejestracji numer telefonu otrzyma SMS z przypomnieniem o konsultacji. W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem, otrzyma też maila z linkiem. Po kliknięciu w link nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS” –wyjaśnia a Zakład w komunikacie. 

7 mln profili na PUE ZUS. Jak założyć swój profil?7 mln profili na PUE ZUS. Jak założyć swój profil?Anna Malinowska

Spotkania w indywidualnych sprawach wiążą się z koniecznością okazania do kamery dokumentu tożsamości podczas e-wizyty. Zgodnie z regulaminem w e-wizycie może wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny osoby, której dotyczy rozmowa. Od lutego 2021 roku istnieje możliwość przeprowadzania rozmowy w polskim języku migowym (PJM).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!