Kupujesz samochód? Wkrótce zostawisz stare tablice rejestracyjne

Już niebawem osoba kupująca samochód na rynku wtórnym, będzie mogła zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu i zostawić na nim stare tablice rejestracyjne – informuje ministerstwo infrastruktury. Ponadto będzie można czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy. Od kiedy wchodzą nowe udogodnienia dla kierowców?

Kupujesz samochód? Wkrótce zostawisz stare tablice rejestracyjne
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 sierpnia 2021

Od kiedy nie trzeba będzie zmieniać numerów rejestracyjnych?

Nowe przepisy wchodzą w życie 31 stycznia 2022 roku. Udogodnienia, o których mowa zostaną wprowadzone na mocy ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy — Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zwraca uwagę, że ułatwienia te oznaczają koniec barier administracyjnych, na które narzekali kierowcy. W przypadku prawa do pozostawienia numerów rejestracyjnych na samochodzie zakupionym na rynku wtórnym oznacza to także oszczędności około 100 złotych.

To oznacza, że mieszkaniec Warszawy, kupujący samochód na rynku wtórnym, który wcześniej zarejestrowany był w Krakowie, w dalszym ciągu będzie mógł jeździć na tablicach rozpoczynających się od „KR”. Wybór w tej kwestii będzie należał wyłącznie do niego. Podobnie w przypadku wykupu auta z leasingu. Mieszkaniec Łomży w dalszym ciągu będzie mógł jeździć np. na warszawskich numerach i nie będzie musiał nabywać nowych rozpoczynających się na „BL”.

Zmiana oznacza, że po samych numerach trudno będzie określić, z jakiego miasta lub powiatu pochodzi dany samochód. De facto, to wprowadzenie w życie postulatu, według którego jedne tablice rejestracyjne miałyby obowiązywać od pierwszej rejestracji w Polsce aż do kasacji samochodu.

Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?Michał Górecki


Czy urzędnik będzie mógł odmówić zatrzymania tablic rejestracyjnych?

W praktyce sprawa zachowania dotychczasowych numerów rejestracyjnych pojazdu nie zawsze będzie łatwa. Jeśli urzędnik stwierdzi, że poprzednie tablice są zniszczone, będzie mógł nakazać zmianę rejestracji na nową, właściwą dla danego powiatu. 

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Nowe przepisy rozszerzają katalog pojazdów, które mogą być czasowo wycofane z ruchu o samochody osobowe. Ma to dotyczyć sytuacji uszkodzonych pojazdów. Zatem udogodnienie nie będzie dotyczyło np. czasowo nieużywanych aut pozostających na dłużej w garażu. 

Jak tłumaczy resort infrastruktury - „wprzypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku)  wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie”.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – zalety

To rozwiązanie pozwala m.in. na ograniczenie kosztów ubezpieczenia samochodu, który znajduje się w warsztacie i wymaga poważnej naprawy. Do tej pory taka możliwość dotyczyła wyłącznie samochodów ciężarowych oraz przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 3,5 tony, ciągników samochodowych, aut specjalnych i autobusów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!