Opłaty za użytkowanie mieszkania lub domu ostro w górę

Koszty utrzymania mieszkań i domów rosły w ostatnim roku najszybciej od ponad 10 lat. Tak wynika z analizy portalu Rynek Pierwotny. Z kolei dane Eurostatu wskazują, że wydatki na utrzymanie i wyposażenie domu stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy. To jeden z najgorszych wyników w Europie.

Opłaty za użytkowanie mieszkania lub domu ostro w górę
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 24 sierpnia 2021

Przed i w czasie epidemii

- Jeszcze przed epidemią regułą było to, że z roku na rok koszty związanie z utrzymaniem i prowadzeniem domu pochłaniały coraz mniejszą część domowego budżetu. Było to o tyle uzasadnione, że dochody obywateli rosły, a więc po opłaceniu rachunków wystarczało im na więcej innych przyjemności niż jedzenie i mieszkanie — analizuje HRE Investments.

Niestety, epidemia częściowo to zmieniła. Zmiany nie tłumaczą dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że nasze dochody cały czas rosły. Bo przecież wydatki na mieszkanie również.

Ceny żywności mocno w górę. Mamy listę produktów, które podrożałyCeny żywności mocno w górę. Mamy listę produktów, które podrożałyMonika Świetlińska

- Po części jest to wynik tego, że wiele osób czas epidemii wykorzystało do przeprowadzenia remontu, sporo z nas zostało też zmuszonych do przearanżowania mieszkań — wskazuje HRE Investments.

Wywóz śmieci kosztuje nas najwięcej

Trzeba też wspomnieć, że domowe budżety odczuły podwyżki kosztu wywozu śmieci czy cen prądu. Drożały też usługi kanalizacyjne, dostarczanie wody, czy usługi związane z prowadzeniem domu.

I tak według GUS podwyżki te kształtują się następująco:

  • wywóz śmieci — 23,1%
  • energia elektryczna — 9,5%
  • usługi kanalizacyjne — 4,7%
  • opłaty na rzecz właścicieli — 4,1%
  • zaopatrywanie w wodę — 2,8%
  • gaz — 2,7%
  • opał — 2,2%
  • energia cieplna — 1,7%

Wyższe rachunki za prąd 2021 – winna opłata mocowaWyższe rachunki za prąd 2021 – winna opłata mocowaMikołaj Frączak

Są to podwyżki w porównaniu: lipiec 2021 do lipiec 2020.

Polacy wydają na utrzymanie mieszkań zbyt dużo

- Dane Eurostatu pokazują, że jesteśmy w czołówce europejskiej pod względem tego jak dużą część naszych pieniędzy przeznaczamy na utrzymanie i wyposażenie mieszkań - wynika z analizy HRE Investments.

Im więcej śmieci segregujemy, tym więcej płacimy. Nawet 300 proc. w góręIm więcej śmieci segregujemy, tym więcej płacimy. Nawet 300 proc. w góręMartyna Kowalska

W podobnej sytuacji są Holendrzy, Belgowie, Słowacy, Finowie, Szwajcarzy, Duńczycy i Niemcy. W tych państwach na utrzymanie i wyposażenie mieszkań wydaje się między 25% a 32% wszystkich wydawanych pieniędzy.

Podobny poziom inflacji 10 lat temu

Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w lipcu 2021 roku w Polsce wyniosła 5,0 procent, licząc rok do roku. Jest to wynik wzrostu cen towarów i usług, który mocno przyspieszył.Ostatnio podobna sytuacja miała miejsce w maju 2011 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!