Ceny żywności mocno w górę. Mamy listę produktów, które podrożały

Główny Urząd Statystyczny nie ma dla nas dobrych informacji. Ceny żywności, i nie tylko, szybują w górę i to w szybkim tempie. Powody tych podwyżek są różne dla różnych kategorii produktów. Przyjrzyjmy się, za co płacimy dużo więcej niż rok temu. 

Ceny żywności mocno w górę. Mamy listę produktów, które podrożały
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 19 sierpnia 2021

Aktualne dane nie napawają optymizmem

GUS opublikował raport prezentujący, które z produktów objęte są mocnymi podwyżkami cen. Podobne dane znalazły się w badaniu "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa agencji badawczo-analitycznej Hiper-Com Poland i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH.

Oto produkty, które mocno podrożały

I tak, jeśli chodzi o samą żywność to lista produktów, których ceny mocno poszybowały w górę, prezentuje się tak:

Reklamacja żywności. Jak sprawdzić świeżość mięsa?Reklamacja żywności. Jak sprawdzić świeżość mięsa?Martyna Kowalska

  • Mięso drobiowe — 22,6%
  • Wody mineralne lub źródlane — 7,9%
  • Warzywa — 7,6%
  • Pieczywo — 5,7%
  • Tłuszcze roślinne — 5,6%
  • Mięso wołowe — 4,6%
  • Ryż — 4,3%
  • Ryby i owoce morza — 3,5%
  • Sery i twarogi — 3%
  • Jaja — 2,9%
  • Mięso cielęce — 2,5%
  • Jogurt, śmietana, napoje i desery mleczne — 2,5%
  • Kakao i czekolada w proszku — 2,5%
  • Napoje alkoholowe — 2%

Dane dotyczą lipca tego roku w porównaniu z lipcem roku 2020.

Skąd te podwyżki?

- Ogólny wzrost cen w ciągu całego roku w dużej mierze ma związek z nowymi podatkami, jakie zostały nałożone na handel. Od stycznia bieżącego roku koszty zakupów rosły niemal z miesiąca na miesiąc, a branża obserwowała, jak konsumenci zaczęli dochodzić do akceptowalnej granicy podwyżek – skomentował Karol Kamiński, współautor badania "Indeks cen w sklepach detalicznych" z centrum analiz Grupy AdRetail, wydawcy serwisu Ding.pl.

6 najbardziej szkodliwych barwników dodawanych do żywności6 najbardziej szkodliwych barwników dodawanych do żywnościDorota Kraskowska

Jeśli chodzi o podwyżki mięsa — popularnego na polskim stole — powodem są epidemie wśród zwierząt. A chodzi tu w głównej mierze o grypę ptaków, która spowodowała duże straty — podwyżka mięsa drobiowego, i afrykański pomór świń.

Ostatnie doniesienia Głównego Lekarza Weterynarii mówią o kolejnych ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na Mazowszu.

- W gospodarstwie, w którym stwierdzono chorobę oraz wszystkich zasiedlonych kurnikach w tej lokalizacji, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami IW oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego — przekazał 11 sierpnia Główny Inspektorat Weterynarii.

Jeśli chodzi o warzywa, to tu można dopatrywać się dwóch powodów. Po pierwsze, niektóre z warzyw przyniosły plony szybciej niż zwykle, a co za tym idzie — właśnie kończy się ich wegetacja. Dlatego warzyw jest mniej i są coraz droższe. Po drugie — eksport. Sierpień to czas, kiedy z polskich warzyw korzystają również kraje ościenne — będzie ich więc jeszcze mniej.

Tak oszukują nas sklepy spożywcze i producenci żywnościTak oszukują nas sklepy spożywcze i producenci żywnościMartyna Kowalska

Podwyżkom wody winny jest... podatek cukrowy. Jak to możliwe? Wody mineralne niejednokrotnie mają tych samych producentów, co słodzone napoje gazowane. Spodziewać się można, że z powodu podwyżek cen tych drugich, wzrośnie zapotrzebowanie na wodę i spadnie sprzedaż słodkich napojów. Będzie to świetny sposób na wyrównanie zysków.

Wzrost kosztów produkcji w całym przemyśle rzutuje na cenę pieczywa. Wzrost ceny za energię, konieczność korzystania z opakowań, co jest wynikiem pandemii, ogromne wzrosty cen pszenicy, a co za tym idzie — mąki — tu eksperci upatrują się nowych cen chleba i innych rodzajów pieczywa.

Skąd wyższe ceny za oleje roślinne? To tendencja widoczna nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. To wynik wysokiego popytu i presji podażowej w niektórych krajach.

Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!