Który rachunek przełożyć na później?

Podczas pandemii, kiedy częściej zdarzają się nam nagłe problemy finansowe, niektóre z rachunków są odkładane na później. Polacy deklarują, że gdy zaczyna brakować im pieniędzy w pierwszej kolejności przełożyliby opłaty za abonament telewizji kablowej, następnie za telefon i Internet oraz kary za jazdę bez biletu lub mandaty.

Który rachunek przełożyć na później?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 19 sierpnia 2021

Prawie 80 mld zł długów

Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i baza informacji kredytowych BIK wskazują, że kłopoty płatnicze ma ponad 2,74 mln osób, a ich zaległe zobowiązania na koniec czerwca tego roku sięgnęły 78,6 mld zł.

Powody zadłużania się

Najczęściej nie płacimy zobowiązań w terminie ze względu na niewystarczające dochody, ale nie ma co ukrywać, że powodem jest też brak dyscypliny finansowej i nieprzykładanie wagi do płacenia w terminie. Co ciekawe, najzwyczajniej zapominamy o rachunkach. Pandemia wpłynęła również na zwiększenie obaw o utratę płynności finansowej. Niektórzy mylnie uważają, że opóźnianie płatności pozwoli im zaoszczędzić.

Problem z długami? Oto, w jaki sposób poradzić sobie z zadłużeniemProblem z długami? Oto, w jaki sposób poradzić sobie z zadłużeniemMartyna Kowalska

- Przeterminowane rachunki i tak trzeba będzie w końcu zapłacić, a konieczność wyłożenia pieniędzy na skumulowane, kilkumiesięczne zaległości może wpędzić w prawdziwe tarapaty. Do tego mogą pojawić się kolejne koszty wynikające z odsetek, czy kar za zwłokę w płatności - przekazuje Halina Kochalska,rzecznik prasowy BIG InfoMonitor.

Które rachunki opóźniamy?

W sytuacji problemów finansowych opóźniamy niektóre płatności.

A są nimi najczęściej:

  1. abonament telewizji kablowej (32 proc.)
  2. opłaty za telefon i Internet (24 proc.)
  3. kary za jazdę bez biletu lub mandaty (23 proc.)
  4. rachunki za media (woda, prąd czy gaz) (20 proc.)
  5. opłaty za czynsz (17 proc.)
  6. opłacenie rat pożyczek, kredytów bankowych i kredytów ratalnych (11 proc.)

Przedawnienie długu. Zobacz, kiedy nie musisz spłacać zadłużeniaPrzedawnienie długu. Zobacz, kiedy nie musisz spłacać zadłużeniaMichał Górecki

- Trzeba pamiętać, że gospodarstwa domowe różnią się między sobą i mają nieco inne listy comiesięcznych opłat. Liczba i rodzaj zobowiązań w dużej mierze zależy od preferencji dotyczących niezbędnych w danej sytuacji usług, takich jak telefon czy Internet oraz indywidualnych zobowiązań w rodzaju rat kredytu hipotecznego czy innych pożyczek – zaznacza Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Średnie zadłużenie Polaka to 28 tys. zł

Zdecydowanie wyższe średnie zaległości mają osoby z trudnościami w spłacie samych kredytów, obecnie jest to 30 690 zł na osobę. Przeciętny dług wynikający wyłącznie z rachunków czy długów windykowanych wynosi natomiast 19 590 zł.

Najwięcej dłużników nie płaci codziennych rachunków i zobowiązań takich jak alimenty, faktury za telefon, czy kary za jazdę bez ważnego biletu.

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest ich już 2 209 306, podczas gdy niesolidnych dłużników z ratami kredytowymi opóźnianymi o co najmniej 30 dni na kwotę min. 200 zł, widocznymi w BIK – 1 150 889.

Rośnie zadłużenie młodych PolakówRośnie zadłużenie młodych PolakówMartyna Kowalska

Wyższa jest też suma długów pozakredytowych, prawie 43,3 mld zł niż kredytowych, które wynoszą ponad 35,3 mld zł. Składają się na nie: niepłacone w terminie rachunki za telefon i Internet, telewizję kablową, czynsze, media, ubezpieczenia, zaległości windykowane, koszty sądowe oraz alimenty.

Polacy najczęściej trafiają do bazy dłużników z powodu zaległości alimentacyjnych i telekomunikacyjnych.

Rekordziści

W płatnościach pozakredytowych najwyższe średnie zadłużenie na osobę związane jest z alimentami – 41 464 zł. Na drugiej pozycji uplasowały się rachunki za telefon i Internet, gdzie średnia zaległość na osobę wynosi 3 458 zł. Z

kolei na trzeciej rachunki za telewizję kablową i satelitarną, gdzie średnio na osobę przypada 1 724 zł do spłaty. To te właśnie zobowiązania są w badaniu wymieniane jako pierwsze do ewentualnego odłożenia na później.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!