2/3 przedsiębiorców narzeka na warunki prowadzenia biznesu

69% przedsiębiorców uważa, że warunki prowadzenia biznesu w Polsce pogorszyły się w ostatnim półroczu. Co czwarty badany nie zauważa istotnej zmiany, a 5% zgłasza poprawę sytuacji. Samopoczucie biznesu sprawdził CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan

2/3 przedsiębiorców narzeka na warunki prowadzenia biznesu
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 sierpnia 2021

Komu trudniej prowadzi się biznes?

Z przytoczonego badania wynika, że na pogorszenie warunków prowadzenia biznesu narzeka 70% małych firm, 68% średnich oraz 64% dużych. To oznacza, że im mniejsze przedsiębiorstwo, tym bardziej surowa jest ocena warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. 

Pandemia utrudniła prowadzenie biznesu

Na taki wynik mogą mieć wpływ obostrzenia związane z pandemią, które w pierwszej połowie br. dotknęły wielu branż, także tych, które nie doświadczyły bezpośrednio lockdownu. Dla wielu przedsiębiorstw rok 2020 oraz początek 2021 były najtrudniejszym okresem historii działalności.

Ponad 8 tys. upadłości konsumenckich w I połowie 2021 rokuPonad 8 tys. upadłości konsumenckich w I połowie 2021 rokuMikołaj Frączak

Nastroje w polskich firmach 2021

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród właścicieli firm wykazują niekorzystne nastroje dotyczące prowadzenia biznesu. 55% przedsiębiorców ma negatywne nastawienie do prowadzenia biznesu w bieżącym roku.

W ramach badania zapytano przedsiębiorców także o to, co myślą o prowadzeniu firmy w kontekście zmian w prawie oraz działania administracji publicznej. 63% badanych obawia się zmian. Największe zatroskanie widać wśród dużych firm – 66%. Największymi optymistami są właściciele średnich przedsiębiorstw. W tym gronie zmian obawia się „tylko” 57% respondentów. 

Jak się okazuje, niewiele ponad 1/3 badanych (36%) ma pozytywne nastawienie. Tu również dominują właściciele średnich firm – aż 41%. 

Badanie nastrojów przedsiębiorców

Przedstawione wyniki są częścią cyklicznego badania nastrojów wśród polskich przedsiębiorców, które zleca Konfederacja Lewiatan w ramach „Indeksu Biznesu”. Wykonawca CBM Indicator przeprowadził je na reprezentatywnej grupie właścicieli firm. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: firma

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!